2023/12/06

Avrupa’nın ilk romanı sayılan ve bugüne kadar yazılmış en iyi kurgusal eser olarak kabul edilen Don Kişot’un yoksul İspanyol yazarı Cervantes‘in kayıp mezarı aranıyor.

Miguel-de-CervantesCervantes’in kayıp mezarının bulunması için İspanyol yetkililer bir proje başlattı. İspanya’nın en önemli yazarı Cervantes’in Trinitarians Manastırı’nda (Convento de Las Trinitarias) bulunan fakat manastır binası büyüdükçe şu an tam olarak nerede olduğu bilinmeyen mezarı, yeraltı radarı ( GPR ) kullanılarak aranacak. Cervantes’in 1616 Nisan ayında manastıra defnedildiği biliniyor ancak günümüzde yazarın tam olarak nereye gömüldüğü bilinmiyor.

1616’da yoksul bir insan olarak ölen Cervantes, dilediği gibi, 1616 yılında hayatını kaybettiğinde istediği yere, Madrid’teki Trinitarias Manastırı’na gömüldü. Uzun zamandır Cervantes’in ailesini araştıran, projedeki etkin isimlerden biri olan tarihçi ve yayıncı Alfonso de Ceballos-Escalera’ya göre, çok daha önce başlanılması gerektiğini belirterek,  bunun bir nedeninin de Cervantes’in, ölümden sonra bedene ya da fiziksel kalıntılara değil de ruha önem veren Katolik görüşü olduğunu belirtiyor.  Cervantes’in cesedini “60 yaşlarında, dişsiz ve sol kolu sakat bir şahıs” olarak tanımlayan, proje yöneticilerinden adli antropolog Francisco Etxeberria ise, 1616 yılında hayata gözlerini yuman Cervantes’in günümüzde bilinen hiçbir akrabası kalmadığı için DNA testi yapılamadığını, mezarını belirlerken karşılaştıkları güçlüklerden birinin de bu olduğunu belirtiyor.

Convento-de-Las-Trinitarias-manastir-Cervantes-mezari

Planlanan tarihi analizlerin ilk etabı için 12-14 bin euro arasında bir bütçe tahsis eden Madrid Belediyesi, ilk yaptığı açıklamada, “Koca bir mezarlığı aramak zorunda kalmadığımız için şanslıyız, manastırda en fazla on beş mezar var. Asıl sıkıntı ise manastırın orijinal yapısının yıllar içinde birçok kez değişmiş olması” olduğunu belirtti. Haziran ayında yaptığı açıklamada ise, mezara bir adım daha yaklaştıklarını ve Madrid’deki bir kilisede 30’a yakın mezar hücresi tespit ettiklerini açıkladı. Her şey planlandığı şekilde ilerlerse, İspanyol yazarın kalıntılarının,  ölüm yıldönümünün 400. yılına denk gelen 2016’ya kadar bulunması hedefleniyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)