2023/02/01

Charles Dickens Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek

 

1.İlk Evi Hala Duruyor Mu?
Charles Dickens 1812’de 22 Cleveland Street (eski adresi 10 Norfolk Street olan ) Londra’ da dünyaya geldi.  Dickens okumayı büyük ihtimalle, yaklaşık 5 yaşına kadar yaşadığı bu evde öğrendi ve yaşadığı ilk ev hala aynı yerinde olduğu gibi duruyor. Şuan bu ev müze olarak Dickens sevenlerin hizmetine sunuluyor.
2.Dickens’in Anlamı Ne?
 
Dickens kelimesi ilk olarak Shakespeare ‘in “Merry Wives of Windsor” adlı eserinde “Şeytan” olarak kullanıldı.
3.Hangi Hayvanını Ölümsüzleştirdi?
Charles Dickens’in  “Grip” adında evcil bir kuzgunuvardı.  Çok sevdiği kuzgunu 1841 yılında öldüğünde onun içini doldurdu. Bu kuzgun şu an hala Philadelphia’da sergileniyor.
4. İlk Eserini Kaç Yaşında Yazdı?
 


İlk Öyküsü olan “A Dinner at Poplar Walk” ilk kez Monthly Magazine tarafından yayınlandı. Bu öyküsünü 21 yaşındayken Morning Chronicle adlı bir gazetede muhabirlik yaparken yazdı.
5. Eğitimini Neden Yarım Bıraktı? Ne Yapmayı Öğrendi?
Dickens’ın hayatının ilk yılları refah içinde geçse de babasının borçları yüzünden hapse girmesi onu ve ailesini sefalete itti. Bu yüzdendir ki henüz 11 yaşında iken bir boya fabrikasında çalışmak zorunda kaldı.
Charles her zaman kendi kendini eğitmiştir. O ailesini geçindirmenin memurluktan geçtiğini bildiği için 15 yaşında okuldan ayrıldı ve stenografi (Stenografi; alfabenin harfleri, noktalama işaretleri, kelimeleri yerine semboller ve kısaltmalar kullanan çabuk yazma sistemi) öğrendi.  Dickens’in ilk Kartvizitini aşağıda görebilirsiniz.
6. Çalışma Odasını Ayrı Kılan Neydi?
Dickens’in evinde çok sevdiği kitaplarının (kitap raflarını kapı yerine kullanıyordu)  ardına gizlenmiş gizli bir çalışma odası vardı.
7. Oğlunun İsmi Nereden Geliyordu?

En küçük oğlu olan Edward Bulwer Lytton Dickens ismini, bir romanı “Zifiri karanlık ve fırtınalı bir geceydi..” cümleleri ile başlayan ve aynı zamanda Charles Dickens’in de arkadaşı olan  Bulwer Lytton’dan almıştır.

 
8. Takma Adları Nelerdi?

Charles Dickens  “ İngiltere’nin Mücevheri ” , “ Tabanca ” ve  “Benzersiz”  gibi bir çok takma ad ile bilinirdi. Ayrıca çocuklarına da “Tavuk avcısı” ve “Çelik Çomak” takma adlarını yakıştırırdı.

 9.Sihirbazlık mı?


Charles Dickens sihirbazlık yapmasını severdi.  Bir keresinde arkadaşları için de bir gösteri hazırladı. Gösterinin adı ise “ Alum Körfezi’nin okyanus mağaralarında ve portakal bahçelerinde esrarlı bir şekilde eğitim almış eşsiz büyücü  Rhia Rhama Rhoos ” idi.

10. Soğuk Duşun Önemi Neydi?
 
Dickens soğuk su ile duş almayı çok severdi. Ve bu durumu şu şekilde ifade etmişti; “ Soğuk su ile duş almanın en önemli özelliği, bana her zaman yaşamım için gerekli olan sınırsız ölçüdeki heyecanı getirmesidir.”

 

Kaynak: Huffington Post
Salih Gümüştaş

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)