2023/09/20

İngiliz yazar Charles Dickens‘ın İki Şehrin Hikayesi adlı ünlü romanının George Eliot için imzaladığı kopyasına tam tamına £275.000 fiyat biçildi. Bu, şu ana kadar herhangi bir Dickens eseri için verilen en yüksek rakam.

charles dickens tale of two cities

1859 yılının Aralık ayında imzalanan kitabın ilk sayfasında Dickens, Eliot’a “With high admiration and regard.” / “Yüksek hayranlık ve saygılarımla.” diye sesleniyor. Victoria döneminin en önemli yazarlarından olan Charles Dickens ve asıl adı Mary Ann Evans olan yazar George Eliot arasındaki dostluk, Eliot’un Dickens’a ilk öykülerini topladığı Scenes of Clerical Life / Din Adamının Yaşamından Sahneler adlı eserini yolladığı günlere dayanıyor. Dickens’ın Eliot’a hayranlığı da böyle başlıyor. 1858 yılında bu esere olan hayranlığını dile getirmek için yazdığı mektupta Dickens, Eliot’ın kadın olabileceğine dair güçlü bir önsezide bulunuyor. Hikayelerinde “daha önce hiç görmediği zarif bir gerçeklik ve nezaketin” izlerini bulduğunu söyleyen Dickens, “kurguda bazen öyle kadınsı dokunuşlar vardı ki, yazarı kadın olmadıkça hiçbir erkeğin kaleme alamayacağı türden şeylerdi.” sözleriyle George Eliot adlı yazarın kadın olduğunu  öne süren ilk kişilerden olma şerefine de erişiyor. 1859 yılının Temmuz ayında Dickens’a yeni bir kitap daha yollayan Eliot, kendisine güven veren bu yazara daha sonra gerçek kimliğini de açıklıyor.

charles-dickens-mary-anne-george-eliot

İki Şehrin Hikayesi‘nin imzalı kopyası ilk defa 1920’li yıllarda, Eliot’ın üvey torununun kitabı satmaya karar vermesi üzerine ortaya çıkmıştı. Londra’da yaşayan ve kitabı satışa sunan sahaf Peter Harrington’a göre 21 Kasım 1959 yılında yayınlanan İki Şehrin Hikayesi’nin bu ilk kopyası Dickens, Eliot’ın gerçek kimliğini öğrendikten sonra bu şekilde imzalanmıştı. Daha şimdiden potansiyel alıcılara ulaşan eser, Charles Dickens‘ın şu ana kadar satılan en değerli eserinden tam tamına £100.000 daha yüksek bir fiyattan satışa sunuluyor. Bir Noel Hikayesi’nin baskıya girmeden önceki son kopyası, beş yıl önce New York’ta alıcı bulmuştu.

Yorum Yapmasam Olmaz :)