2024/04/12

Istanbul Comics & Art Festival 23-25 Eylül’de Kadıköy Moda Quartier’de sizi çizgi dolu bir yolculuğa davet ediyor.

comic-art-festivalSüperkahraman filmleri izlemekten hoşlanıyor musun?

Teksas Tommiks hastası mısın?

Sevdiğin bir romanın çizgi roman uyarlamasını kitapçıda gördüğünde heyecandan yerinde duramıyor musun?

Ya da sadece çizgi dünyayla ve sanatla iç içe olabileceğin, yaratıcılığını farklı workshoplarda sınayabileceğin bir aktivite mi arıyorsun?

Sorulardan en az birine “evet” cevabını verdiysen tam da sana göre bir haberimiz var.

Bu yıl İstanbul’da bütün bu harika şeyleri bir araya toplayan bir etkinlik düzenleniyor. Istanbul Comics & Art Festival (ICAF) 23-24-25 Eylül 2016 tarihleri arasında St. Joseph Derneği Sosyal Tesisleri’nde en iyi karikatüristleri, çizgi romanları, animasyonu, illüstrasyonu, grafiti sanatçılarını ve alternatif performans sanatlarını bünyesinde topluyor.

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Istanbul Comics & Art Festival’in programında gerçekten yok yok. Şehrin en iyi çizgi roman dükkanlarından, yayınevlerinden, koleksiyoncularından özel seçkiler; workshoplar; çizgi roman atölyeleri; kağıttan heykel yapımı; defter yapımı; 3D baskı; yerli/yabancı animasyonlardan seçkilerin gösterileceği havuzda animasyon gece kuşağı ve çizgi dünyaya dair merak ettiğiniz her şey ICAF sahnesinde gün boyu süren müzik eşliğinde sizi bekliyor.

Etkinliğe katılım günlük 15 TL ve kombine 40 TL olarak satışa sunulan biletlerle gerçekleşecek. Biletleri İstanbul Comic & Art’ın resmi internet sitesi üzerinden temin edebilirsiniz.

icaf-logo

Çizgi roman hayatımızın her alanında

Edebiyat ve resmin birleşiminden daha öteye giderek kendi kurgu, anlatım ve görsel biçimini yaratan bir yirminci yüzyıl anlatı sanatı olarak doğan çizgi roman sanatı, yaş ve cinsiyet farkı göstermeden yıllarca her kesimin ilgisini çekebilen bir sanat olmuştur.

Çizgi romanın Altın Çağı olarak adlandırılan 1930-1950 lerin ortası arasındaki dönemde “süper kahraman”ların ilk örnekleri olan  Superman, Batman, Robin, Wonder Woman, Flash, Captain America gibi günümüzde beyaz perdede de sık sık karşımıza çıkan karakterler böylece hayatımıza girdi.

Oyuncak, kırtasiye, moda vs. her alanda inanılmaz geniş bir franchise pazarına sahip olan çizgi roman dünyasıyla etkileşime geçmemiş bir insan bulmak gerçekten zor. Hal böyleyken, çizgi romanlar hayatımızın içine bu denli yerleşmişken; Istanbul Comics & Art Festivali bizi 23-25 Eylül’de Kadıköy Moda Quartier’de bu dünyaya daha yakından bakmaya davet ediyor.

Sen de çizgi dolu bu yolculuğa çıkmaya hazır mısın?

Sevgi Ekicigil

sevgiekicigil.com

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)