2023/01/27

Çivi yazıları ve şiirlerle Eskimeyen Kitaplar‘a 5 seneye yakın bir zamandır destek veren yazar/şairimiz Dağhan Dönmez‘in uzun zamandır üzerinde çalıştığı şiir kitabı Duvar Yazıları raflardaki yerini aldı.

daghan-donmez-duvar-yazilari1981 yılının 11 Mayıs günü İstanbul’da doğan Dağhan Dönmez, öğrenim hayatını Marmara Üniversitesi Bankacılık Enstitüsü’nde yüksek lisans yaparak tamamladı. Hâlihazırda özel bir bankada denetimci olarak çalışmaktadır. “Edebiyat ve Eleştiri”, “Düşle Edebiyat”, “Yeni Dönem Sanat Dergisi”, “Sanat ve Düşün” gibi dergilerde muhtelif şiirleri yayımlanan yazar, Aydınlık Gazetesi Kitap Eki’nde 2 yılı aşkın bir süre eleştiri/tahlil yazıları yazdı. Bunun yanı sıra, “Eskimeyen Kitaplar”, “İnsanokur” gibi edebiyat sitelerinde de yazılarına yer verildi.

2016 Eylül’ünde ilk kitabı olan “Duvar Yazıları, Düşeyazanlar Yayınevi tarafından basıldı. Kitap, 2004 yılından bu yana kaleme alınan ve yazarın kitaba almaya değer gördüğü 50 şiirden oluşmaktadır. Çalışmalarını roman, deneme, şiir gibi edebiyatın farklı türlerinde sürdürmeye devam eden Dağhan Dönmez’in eserinde; Haldun Çubukçu, Feridun Andaç gibi tanınan yazarların giriş yazıları da bulunmaktadır. Kitap, açılan ve kapanan “kapı” metaforuyla; meskun alan imajı yaratıyor oluşu ve bazı şiirlerin sonuna konulan açıklayıcı “mum” yazıları ile okura yeni bir ufuk aralayacaktır.

zifir

O kadınlar

              Yabancıydılar!

                         Tenim berheva!

Eteğin rüyalarımı örter

aslında

tehdit eder geceyi

erkekliğim

Esmeralda!

Yanlış uyanır güne

ağzın

soğuk yatak demirleri

ceset kokusuyla meydanların

iksirine bal katar şeytan!

Sevişmek olunca

Sülfat damlar alnımızdan

Gazze de ölen sübyanlar gibi

yığılır

Ellerim bacaklarına

Birileri zar tutar!

Plakası alınmış dudaklarının

Sahte öpüşmelerden

Ters dönmüş böcek

huysuzluğu

damarlarımızda

Zenciler spermleridir

karanlığın

ihtilaller gibi sokul bana

Esmeralda!

Dağhan Dönmez

Yorum Yapmasam Olmaz :)