2023/09/27

Onur Saylak’ın ilk uzun metrajlı filmi olarak yönetmenlik yaptığı “Daha” Filmi 12 Ocak’ta vizyona girdi.

Hakan Günday’ın 17 dile çevrilmiş kitabı DAHA’dan uyarlanan filmin başrollerinde Onur Saylak, Tuba Büyüküstün ve Ahmet Mümtaz Taylan yer alıyor.

Onur Saylak’ın hem senaryosunu yazdığı hem de yönettiği Daha filmi 12 Ocak Cuma günü vizyona girdi. Daha filminde Tuba Büyüküstün, Ahmet Mümtaz Taylan, Erkan Avcı, Turgut Tunçalp ve Hayat van Eck başrolde oynuyor.

115 dakika süren  Daha filminin yapımcılığını ise Ay Yapım ve Bit Arts üstlendi.

DAHA Filminin Konusu

Etkileyici konusu ve çarpıcı üslubuyla merak uyandıran Daha, yaşadığı küçük sahil kasabasından ayrılarak büyük şehirde liseyi okumayı hayal ederken, babasının onu insan kaçakçılığı şebekesinin bir parçası haline getirmesiyle suçla tanışan 14 yaşındaki Gaza’nın hikayesine odaklanıyor.

14 yaşındaki Gaza (Hayat Van Eck), Ege’de bir sahil kasabasında yaşamaktadır. Hayali, lise için büyük bir şehre taşınmak ve hayatını orada geçirmektir. Sert mizaçlı ve dominant babası Ahad (Ahmet Mümtaz Taylan), Avrupa’ya mülteci kaçırmakta ve oğlunu da bu iş için yetiştirmek istemektedir. Gaza, babasının etkisinden uzaklaşmanın kolay olmadığını görecektir.

Gaza’nın ergenliği, babasının baskıcı karakteri ve sürekli gözlemlediği göçmenlerle geçmeye başlar. Gaza, babası gibi şiddet ve baskı üzerine bir hayat mı kuracaktır, yoksa o da bir göçmen mi olacaktır? Tüm Bu sorunların cevaplarına DAHA’da bulacaksınız.

DAHA Filmi Hakkında Kısa Bilgiler

Daha, yönetmenliğini Onur Saylak’ın gerçekleştirdiği, 2017 çıkışlı Türkiye yapımı dramatik sinema filmi.

Başrollerini Onur Saylak, Tuba Büyüküstün ve Ahmet Mümtaz Taylan’ın paylaştığı film, yazar Hakan Günday’ın DAHA isimli romanından uyarlanmıştır.

Filmin senaristliğini de Onur Saylak ve Hakan Günday ile birlikte Doğu Yaşar Akal gerçekleştirmiştir.

Çekimleri Antalya’da gerçekleştirilen Daha’nın ilk gösterimi, 3 Temmuz 2017 tarihinde 52. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali kapsamında gerçekleştirmiştir. Film Türkiye’de 12 Ocak 2018’de vizyona girmiştir.

DAHA Filminin Aldığı Ödüller

  • Karlovy Vary Film Festivali – En İyi Afiş Ödülü
  • 17. Cinéma Méditerranéen de Bruxelles – Jüri Özel Ödülü
  • 62. Valladolid Film Festivali – FIPRESCI Ödülü
  • Adana Film Festivali Ulusal Yarışma – Yılmaz Güney Jüri Özel Ödülü, SİYAD Ödülü, İzleyici Ödülü, Umut Veren Genç Oyuncu Ödülü
  • Adana Film Festivali Uluslararası Yarışma – Jüri Özel Ödülü
  • Malatya Film Festivali Ulusal Yarışma – En İyi Film Kristal Kayısı Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Umut Vaat Eden Erkek Oyuncu Ödülü
  • Malatya Film Festivali Uluslararası Yarışma – Jüri Özel Ödülü
  • 54. Ulusal Yarışma – En İyi Film Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

Vizyon Tarihi: 12 Ocak 2018

Yapımı: 2017 – Türkiye

Tür: Dram

Süre: 115 Dak.

Yönetmen: Onur Saylak

Oyuncular: Tuba Büyüküstün, Ahmet Mümtaz Taylan, Erkan Avcı, Turgut Tunçalp, Hayat Van Eck

Senaryo: Onur Saylak, Doğu Yaşar Akal

DAHA Filmi Fragmanı

DAHA Filminden Kareler

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)