2023/05/29

Sergio-de-la-PavaNew Jersey’li ABD’li yazar Sergio de la Pava’nın daha öncesinde onlarca kez yayınevleri tarafından yayınlanması reddedilen romanı  A Naked Singularity, PEN/Robert W. Bingham ödülüne layık görüldü. Yazarın kendi çabaları ile yayınladığı kitabı ayrıca yirmi beş bin dolar kazandı.

Pava, tüm çabalarına rağmen yayınevlerine kitabını kabul ettirememiş ve bunun sonucunda 2008 yılında tüm masraflarını kendisi karşılayarak A Naked Singularity adlı kitabını okurseverlere sunmuştu. 678 sayfa uzunluğundaki roman, Descartes’tan yoğun olarak etkilenmiş Manhattanlı bir savunma avukatının hikâyesinin anlatıyor.

A-Naked-Singularity-Sergio-de-la-Pava

Yayınlandıktan bir kaç sene sonra değeri daha da çok anlaşılan ve akıcı bir dille yazılmış olan A Naked Singularity, 2012 yılında The Ouartery Conversation adlı saygın edebiyat eleştiri sitesinin yoğun isteği sonucu Chicago Üniversitesi tarafından yeniden basıldı. Bu adım belkide yazar Pava’yı PEN/ Robert W. Bingham Ödülünü almasında önemli bir rol oynadı.

Edebiyat camiasının en saygın ödüllerinden biri olan PEN /Robert W. Bingham Ödülü, genellikle tanınmamış ya da yeni edebiyat dünyasına giren iyi yazarların eserlerini basma cesaretini gösteren küçük yayınevlerine veriliyorken Pava’nın bu ödülü alması daha öncesinde kitabını yayınlamaya değer görmeyen yayınevleri için de bir ders niteliği taşıdı. Sergio de la Pava’nın almış olduğu ödüle daha öncesinde   Everything is Illuminated (Her Şey Aydınlandı) isimli kitabı ile Jonathan Safran Foer de layık görülmüştü.

Yorum Yapmasam Olmaz :)