2023/11/30
charles-dickens-evi

58 yaşındayken 1870 yılında hayatını kaybeden ünlü İngiliz yazar Charles Dickens’ın İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan evi restore edilmesinin ardından ziyaretçilere açılıyor. 


Dickens’in ailesiyle birlikte yaşadığı 4 katlı tuğla ev yıllardır bakımsız biçimiyle müze olarak kullanılıyordu.

Yazar ve karısı bu evde yaşamış, on çocuklarının en büyük ikisi bu evde dünyaya gelmiştir. Charles Dickens ekonomik varlığı arttığında daha büyük evlere taşınmıştır. Ancak bu ev Charles Dickens’ın yaşadığı ve günümüze kadar gelebilen tek evdir. Müzede yazarın kullandığı eşyalar, mobilyalar, çalışmaları ve tablolar bulunmaktadır. Ayrıca müzede yazarın en önemli portesi Dicken’ın Rüyası tablosu sergilenmektedir. Dickens bu evde yaşadığı dönemde oldukça üretken olmuştur. Yazar, Oliver Twist ve Bay Pikvik’in Serüvenleri kitaplarını  bu evde yazmıştır.


1837’den 1839’a kadar yaşadığı ev günümüzde Charles Dickens Müzesi 4 milyon 800 bin dolarlık restorasyon çalışmasının ardından kapılarını tekrar ziyaretçilere açıyor.

 Müze müdürü, restorasyon sırasında evin, “sanki Dickens az önce çıkmış” gibi görünmesini amaçladıklarını söyledi. 

10 Aralık Pazartesi ziyaretçilere kapılarını açacak olan Dickens Müzesi’ni yılda yaklaşık 50 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)