2023/12/02

Frank Sinatra’dan Rolling Stones’a, Bruce Springsteen’den Pink Floyd’a, U2’dan Kanye West gibi pek çok ünlü sanatçının albümlerine dair yorumlar  ‘Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm’ de.

olmeden-once-dinlemeniz-gereken-1001-album‘Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm’  isimli kitapta döneminde büyük beğeni toplayarak akıllara kazınan albümleri bir araya getiriyor.

Albümler ile ilgili benzersiz bir kaynak olan “Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm” de yer alan bilgiler, albümlerin hazırlığındaki bilinmeyen detayları da açığa çıkarıyor.

‘Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm’ 90 uluslararası müzik eleştirmeninin yazılarıyla hazırlandı. 960 sayfalık kitapta Frank Sinatra’dan Rolling Stones’a, Bruce Springsteen’den Pink Floyd’a, U2’dan Kanye West gibi pek çok ünlü sanatçının benzersiz eserlerine keyifli ve ayrıntılı yorumlar yer alıyor.

Okurken bile kendinizi müziğin içinde bulacağınız “Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm”, “1001 Serisi”nin diğer kitapları olan “Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 1001 Film”, “Ölmeden Önce Görmeniz Gereken 1001 Resim”, “Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Klasik Müzik”, “Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap” ile birlikte şimdi raflarda müziksever okuyucuları ile buluşmaya hazır.

Arka Kapaktan

Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm’ün amacı, son 60 yılda müziğin yüksek ve alçak noktalarına dair kabul gören eleştirel yargının yeniden sorgulanmasını sağlamak.

Kitapta yer alan albümlerin doğuşuna dair akıl almaz miktarda ilginç bilgiye ulaşırken, şaşılacak kadar çok şey öğreneceksiniz. Tüm zamanların en iyi albümlerini gözden geçirirken farklı türler arasında keyifli bir yolcuğa çıkacaksınız.

olmeden-once-dinlemeniz-gereken-1001-album-11

İç Kapaktan

Tıpkı kitaplar ve filmler gibi, albümler de tanıdık biçimlerde gelebilir, iyi bilinen türlere uyabilir fakat bizi hâlâ içeriğinin tazeliğiyle, biçeminin özgünlüğüyle hayretler içinde bırakabilir. İlk dinleyişte tıpkı kitaplar ve filmler gibi önümüzde açılır, her bir parça (ya da bölüm veya sahne) bizi korkunç zirvelerden, durgun göllerden geçirip bilinmeyen diyarların ta derinliklerine sokar. Haftalar ve aylar geçtikçe albümü keşfeder, her dinleyişimizde yepyeni güzellikler buluruz.

Belki de albümlerin hazzının kitapların ya da filmlerin hazzından en büyük farkı da budur. Zira bir filmi ya da kitabı sevsek bile, üç ya da dört defadan fazla izlememiz ya da okumamız pek olası değildir. Oysa albümler aylarca, hatta çoğu zaman yıllarca bizimle kalır. Onları yüzlerce, belki de binlerce kez dinleriz. Albümlerle dans eder, araba sürer, tartışır, güler ve sevişiriz; müzikleri yaşamımıza, ruhumuza sızar.

Dileğimiz, albümlerden oluşan bu harikulade galakside, favorilerinizden düzinelercesini bulmanız; daha da önemlisi, sayfaları çevirip albümlerin doğuşuna dair akıl almaz miktarda ilginç bilgiye ulaşırken, Ölmeden Önce Dinlemeniz Gereken 1001 Albüm olmasaydı hiç bilmeyeceğiniz daha düzinelerce yeni favori edinmeniz.

Yorum Yapmasam Olmaz :)