2023/12/06

“Demokrasinin esas prensibi, halkın egemenliğidir. Ama milletin kendini yöneteceklerini iyi seçebilmesi için, yetişkin ve iyi eğitim görmüş olması şarttır. Eğer bu sağlanamazsa demokrasi, otokrasiye geçebilir. Halk övülmeyi sever. Onun için, güzel sözlü demagoglar, kötü de olsalar, başa geçebilirler. “

– Platon / Devlet

Platon yüzyıllar öncesinden ne kadar akıllı ve öngörülü bir insanmış ki bu cümleler hala günümüzde de geçerliliğini koruyor. Ülkemiz şu an köklü bir değişim ve uyanış döneminde. Ben bir yandan bunu hayretle ve hayranlıkla izliyorum,destekliyorum ve elimden geldiğince katılıyorum  diğer yandan yapılan zulümlere, davranışlara, kayıtsızlığa karşı üzülüyorum.  Ama ben inanıyorum ki sabırla, sevgiyle, kardeşlikle çok güzel bir dönüşüm yaşanacak ve ruhlarımız tekrar özgür olacak. Bu sadece sancılı bir geçiş evresi. Hep birlikte, elele, kopmadan bu yola devam edersek bizleri kara günlerin ardından çok güzel günler bekliyor.

gezi-kutuphanesi-07.06.2013Yaşanılan bu gelişmelerde ve ilerlemelerde en hoşuma giden, en desteklediğim yan “Taksimde, orada bulunan gençlerle beraber kaldırım taşlarından oluşturulan bir kütüphane kurulması.”  4 Haziran 2013 Salı günü öğlen 12:00’de başlayan bu “Açık Hava Kütüphane” çalışması, Yitik Ülke Yayınları Yayın Yönetmeni Kadir Aydemir’in 350 kitabı gezi parkında aktivistlere dağıtmasıyla başladı. Bu çalışmadan sonra Yayınevi Editörü ve Kütüphaneci Aydın İleri ile birlikte Gezi Parkı Açık Hava Kütüphanesi kurma kararı alındı. Ve bağışlarla kütüphane büyüdü,hala büyümeye devam ediyor. Aydınlık genç kesimin ne kadar çok kitap okuduğu,kitap sevdiği,okuma oranlarının yerlerde süründüğü ülkemizde böyle bir kitap sevgisi ile karşılaşmak beni çok ama çok mutlu etti. Bilgiyi paylaşan, sorgulayan, düşünen ve hisseden o kadar çok kişiye ihtiyacımız var ki. Gezi Parkı yıllardır içimizde yanan bu kitap ateşini dışarı vurmamızı da sağladı. Böyle bakıldığında yaşanan tüm olaylara teşekkür etmek geliyor içimden. Çünkü tüm bunlar olmasaydı  belki de biz kendimiz olmak için savaş vermeyecektik, dostlarla elele bütünleşmeyecektik.

Gezi-kutuphanesi-07.06.2013Birçok yayınevi ve kütüphane kitaplarını bağışlıyor,insanların bilgilenmesini sağlıyor ve parkın içindeki kütüphaneyle bedenimiz-ruhumuz ve zihnimiz bir bütün oluyor. Kitap bağışlayan tüm yayınevleri ve kişilere de teşekkürü borç biliyorum. Orhan Pamuk, Yaşar Kemal, Paulo Coelho, Chomsky gibi yabancı ve Türk birçok yazar,akademisyen,dil bilimci ve düşünür bu konuda bizlere destek veriyor. Açık Hava Kütüphanesi sadece İstanbul ile sınırlı kalmayıp, diğer bir ilimize de sıçradı. Adana Atatürk Parkında; yanlarında getirdikleri kitapları toplayan Çukurova Üniversitesi’nden bir grup öğrenci ‘Çapulcu Kütüphanesi’ adını verdikleri seyyar kütüphane oluşturdu. Bu kütüphaneler, destek veren tüm illerimizde yapılsa ne kadar güzel olur değil mi? Türkiye’nin böyle güzel örneklerle de Dünya’nın takdirini kazandığını düşünüyorum. Umarım daha pek çok ilimizde açık hava kütüphaneleri kurulmaya devam eder. Çünkü en güzel direniş okuyarak,bilgilenerek ,sorgulayarak, severek yapılan direniştir.

Ne güzel demiş OVIDIUS;

“Yetişkin zekaları kitaplarla beslemeyen uluslar, yıkılmaya mahkumdur.”

Gizem Sakallı

gzmskll@gmail.com

Yorum Yapmasam Olmaz :)