2023/12/07

Rus Kültürü Festivali kapsamında yapılan Edebiyat defilesinde , Dostoyevski ve onun eserlerindeki kahramanların kendi dönemlerine ait kostümleri rus sanatçılar tarafından Beyoğlu’nda izleyicilerin yoğun ilgisi ile tanıtıldı.

Taksim İmam Adnan Sokak’ta kurulan çadırlarda Rus kültürüne ait el yapımı ürünler sergilendi. Rus kültürüne özgü en önemli etkinliklerden birisi ise Rus Yazar Dostoyevski’nin romanlarındaki kahramanları temsil eden kişilerin o döneme ait kıyafetlerle podyuma çıkması oldu.

rus-kultur-festivali-raskolnikov2

Suç ve Ceza’nın başkahramanı Raskolnikov’dan, İnsancıklar romanı ve Karamazov Kardeşler’in kahramanlarına kadar pek çok karekter podyumda yerini aldı. Romandaki gibi davranan kahramanlar kendilerini izleyen vatandaşlara keyifli anlar yaşattı. Karşılarında 19. yüzyılda yaşamış insanları görenler fotoğraf makineleriyle bu anı ölümsüzleştirdi.

Gazeteci-Yazar Nuriye Akman, ilk defa ‘Edebiyat Defilesi’ kavramını duyduğunu ve ilginç bir ibare olduğunu belirtti. Dostoyevski’nin kahramanlarını izlediğini ve okuduğu kitaplardaki kahramanlarla uyuşmadığını kaydeden Akman, ‘Filmin, tiyatronun ve kitabın yeri ayrı. Dostoyevski’nin kitaplarını okuyarak büyüdüm. Bir kitap yazılır, biter ve her okur o kitabı yeniden yazar. Ama ‘Edebiyat Defilesi’ ilginç bir deneyimdi.’ dedi.

rus-kultur-festivali-Knyaz

Rus yazarın ‘Amcanın Rüyası’ isimli eserindeki Knyaz karakterini canlandıran Valeriy Kuhareşkin, sokak tiyatrosu yaptıklarını belirtti. Dostoyevski’nin kitaplarındaki karakterleri canlandırdıklarını vurgulayan Kuhareşkin, “Roman kahramanlarının davrandığı gibi davranıyoruz. O dönemi yansıtmaya çalışıyoruz. Tabii ki bunları yaparken amacımız Türk-Rus ilişkilerine katkı sağlamak.'”diye konuştu.

Yorum Yapmasam Olmaz :)