2023/12/06

Bir dünya kadınlar günü de hızlıca gelip geçerken kadın olmayı, kadın olarak toplumda kendine bir yer edinebilmeyi, kadının kendini ve dünyayı tanıma savaşını konu edinen 12 filmi sizin için derledik.

1.Frida

Meksikalı sürrealist ressam Frida Kahlo’nun sanat ve yaşam hikâyesini konu alan bu biyografik film 2002 yılından. Salma Hayek’in unutulmaz oyunculuğuyla zihinlere kazanıyor. Dünya tarihinin öncü ressamlarından biri olan Frida Kahlo’nun bir yandan meşhur aşkı Diego ile modern bir ilişki yürütmeye çalışırken bir yandan da döneminin tek kadın ressamı olarak neler yaşadığını anlatıyor. Ünlü ressam Frida Kahlo’nun hayatıyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız Everest Yayınları’ndan çıkan “Aşk ve Acı” adlı yarı otobiyografik, yarı biyografik kitabı okuyabilirsiniz.

2. Elizabeth

Katolik kraliçe Marry’nin ölmesiyle tahta prenses Elizabeth çıkar. Destekçileri olduğu kadar, tahttan indirmek isteyenler de vardır. İngiltere Kraliçesi 1. Elizabeth’in hayatının anlatıldığı filmde, modern toplumdan çok uzak zamanlardaki zorlu bir taht mücadelesi sizi bekliyor. Özellikle dönem filmleri sevenler için Elizabeth ideal bir yapım.

3. Coco Before Chanel (Chanel’den önce Coco)

Gerçek adı Gabriella Chanel olan Coco Chanel’in Paris’e taşınmadan ve ünlü olmadan önceki hayatı anlatılıyor filmde. Toplumun muhafazakar kurallarına, kıyafetlerine, şapkalarına kafa tutmaya korkmayan bir kadının öyküsü bu.

4. Frances Ha

Bir dans topluluğunda görev alan 27 yaşındaki Frances, pek de parlak bir kariyere sahip olmayan bir dansçıdır. Tam anlamıyla istikrarlı bir işe sahip olmayan Frances’in tek hayali çalıştığı bu şirketin daimi çalışanı olabilmektir. Öte yandan kendi yaşıtları gibi o da birçok farklı işe atılmakta ancak hiçbirinde tam anlamıyla başarılı olamamaktadır. Frances’in ‘gerçek hayat ve sorumluluklar’la tanışmasını izleriz filmde.

5. Still Alice (Unutma Beni)

Alice Howland, Columbia Üniversitesi’nde çalışan, ünlü bir dilbilim profesörüdür. Alzheimer hastalığına yakalanır. Hastalığını kabul edemeyen Alice’in, Manhattan sokaklarında kayboluşunun ardından hastalığıyla baş etme süreci başlar. Film boyunca Jolianne Moore’un canlandırdığı Alice’in hasta bir anne, bakıma muhtaç bir eş ve her şeyden önemlisi başarılı bir bilim insanı olarak elinden kayıp gidenlere tutunmaya çalışmasına tanık olacaksınız.

6. The Age of Adeline (Ölümsüz Aşk)

Adaline Bowman, geçirdiği bir kaza sonucu hiç yaşlanmamakla ‘ödüllendirilir’. 29 yaşından sonra yaşlanmamaya başlar ve yıllar boyunca insanlardan mümkün olduğunca uzak, izole bir hayat sürmek zorunda kalır. Bu süreçte dünyanın bütün değişimlerine de tek başına tanık olur ve bunun zorluğunu da yine tek başına atlatmaya çalışır.

7. Malena

Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Malena’nın kocası cepheye gönderilmiştir. Kasabada herkesin ilgi odağı olan Malena dul kalınca, kasabadaki her erkek için potansiyel av durumuna düşer. Tek başına kalmış bir kadının, sadece erkeklere karşı değil kadınlara karşı da verdiği yaşam mücadelesi anlatılıyor.

8. Woman in Gold (Altınlı Kadın)

Viyana’da yaşayan Yahudi bir kadın olan Maria Altmann, İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi ve yaşadığı yerin Nazi kuşatması altına girmesiyle Viyana’yı ülkesini terk etmek zorunda kalır. Ülkesinden ayrı, mülteci olarak geçirdiği 60 yılın ardından Maria, Viyana’ya geri dönmeye karar verir ve bunun için geçerli bir nedeni de vardır. Zamanında Nazilerin el koydukları aile mirasını ve en önemlisi Gustav Klim’in, teyzesini resmettiği önemli tabloyu geri almaya kararlıdır.

9. Çikolata (Chocolat)


Fransız kasabasına gelen genç bir anne Vianne Rocher ile altı yaşındaki kızı Anouk’un hikayesini anlatıyor Çikolata adlı film. Juliette Binoche’un canlandırdığı Vianne, genç bir kadın ve dul bir kadın olarak kasabada hiç hoş karşılanmaz. Üstelik kasabanın arzu nesnesi olarak gördüğü çikolata yaparak geçimini sağlamaya çalışmaktadır. Zorlu bir süreçten geçen Vianne’in iş aşkı ve hayata tutunma azmi size ilham verecek.

10. Bir Geyşanın Anıları (Memoirs of a Geisha)


Yoksul bir ailenin kızı yetiştirilmek üzere Geyşa evlerine verilir. Burada şarkı söylemek, sır tutmak, dans etmek gibi sahibine her türlü hizmeti sağlamak konusunda eğitim alır. Bu hayatı yaşamak istemeyen kız, zamanla şehrin en ünlü geyşası haline gelir. Sırada tüm engellerin üstesinden gelip, kendini yavaş yavaş göstermek vardır. Arthur Golden’in aynı adlı (Bir Geyşanın Anıları) kitabından uyarlanan bu film ile acıların içinden yükselip, başarıya erişen bir kız çocuğunun kadınlığa geçişi gözler önüne serilir.

11. Stajyer (The Intern)

Genç bir iş kadını olan Jules Ostin (Anne Hathaway) bir stajyer programı başlatır.  Bu programa katılan kişi de emekli iş adamı Ben Whittaker’dır. Ostin ile Whittaker arasındaki iş ilişkisi zamanla güçlü bir dostluğa dönüşür. Başarılı bir iş kadını olan Ostin, ailesine zaman ayırmak ile şirketini büyütmek arasında debelenip durur. Evin sorumluluğunu üstlenen eşi ile evliliği çıkmaza giren Ostin, iş hayatında parlayan kadınlara karşı toplumun acımasızlığını gösterecektir.

12. Julie & Julia

Sevilen kadın oyunculardan olan Meryl Streep’in başrolde yer aldığı Julie & Julia, iki gerçek hikayeyi temel alıyor. Film, zaman ve mekan olarak ayrı olsa bile hayatları iç içe geçen iki kadının, tutku ve cesaretle hiçbir şeyin imkansız olmadığını anlatması üzerine kurulu bir romantik dram…

 

Hepsi de birbirinden değerli ve anlamlı filmler, farklı noktalardan kadın olmanın güzelliklerine ve zorluklarına dokunuyorlar.

Kadınlar Günü’nün sadece kadınlara sokaklarda dağıtılan karanfillerle sınırlı kalmaması, kadına şiddetin ve kadın ölümlerinin sona ermesi, kadına hak ettiği değerin gösterilmesi dileğiyle…

Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!

Sevgi Ekicigil

sevgiekicigil.com

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)