2023/12/05

“Ben biraz geç kalacağım.”

“Sorun değil. Ben de hikaye otomatından bir şeyler okurum.”

Sanırım henüz hiçbirimiz böyle bir diyaloga şahit olmadık. Fransa’nın Grenoble şehrinde ise bu otomatlar çoktan günlük yaşamın bir parçası olmaya başladılar bile. Teknolojinin hayatımızın her alanına sızdığı; cep telefonlarının, tabletlerin ve her türlü mini ekranın iyiden iyiye tutsağı olduğumuz bu zamanda Fransız Short Édition, boşa öldürdüğümüz anların yerini edebiyatla doldurmak için sıra dışı bir fikirle çıkagelmiş.

Fransız Alpleri’nin başkenti Genoble şehri, belediye binası ve  şehir kütüphanesi de dahil olmak üzere şehrin farklı noktalarına Shortédition hikaye-matiklerini çoktan serpiştirmiş durumda.

Bir bilet ya da cips-çikolata otomatından farklı olmayan bu hikaye-matikler, zaman öldürmek isteyen ya da acilen bir hikayeye ihtiyaç duyan okuyuculara edebiyat temin ediyor. En iyi yanıysa tamamen ücretsiz olması!

Short Edition yayımcılık ve Yeşiller Partisi Belediye Başkanı  Eric Piolle’nin ortak girişimi olan bu proje, zamanla Avusturalya, ABD, Kanada, Rusya, Yunanistan, İtalya, İspanya başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine taşınmaya hazırlanıyor.  Yayımcı Pleplé’ye göre bu proje, insanların “ölü zamanı” değerlendirebilmeleri için en etkili yöntem. “Otobüste, metroda, birini beklerken, yalnız başımıza yemek yerken kaybettiğimiz zamandan bu hikayeler sayesinde verim alabiliriz.”

Hikaye okumak isteyen okuyucuların sadece otomatın üzerindeki 3 tuştan herhangi birini tıklayarak kendilerini uygun uzunluğu seçmeleri yeterli. 1 dk, 3dk ve 5dklık okuma sürelerine göre değişen farklı tarzdaki hikayeler arasında seçim yapabilmek mümkün değil. Ama yayımcı Pleplé’ye göre, zaten işin en güzel yanı da bu!

Short Edition yayın evi bünyesinde üretilen 120.000 hikayeden 600 seçki hikaye-matiklerde okuyucularla buluşmayı bekliyor!

Yorum Yapmasam Olmaz :)