2023/12/03

1- THE LONG ROOM ( Uzun Oda)  – Dublin

Long-room-dublin

Dublin’deki Old Library’nin ana salonunda tam 200,000 adet kitap bulunuyor.  Ünlü felsefeci ve edebiyatçılara ait mermer büstler bir yandan salonu süslerken bir yandan da okuyuculara eşlik ediyor.

 2- ANA SALON – NEW YORK HALK KÜTÜPHANESİ –  New York

New-York-Public-Library

New York’ta bulunan halk kütüphanesinin ana okuma salonu kitap kurtlarına, sanat aşıklarına ve kitap okumaya gönül vermiş nice okuyucuya geniş ve süslü salonuyla kucak açıyor. Bu geniş oda kemerli pencereler sayesinde doğal olarak ışıklandırılıyor ve samimi bir okuma ortamı sunuyor.

 3- SHAKESPEARE & COMPANY KİTABEVİ – Paris

Shakespeare_and_Company_Paris

1951 yılından beri Paris’i Latin Mahallesi’nde bulunan Shakespeare & Company Kitabevi bugüne dek Henry Miller ve Allen Ginsburg gibi yazarlara ev sahipliği yapmış; şimdilerde ise kitapseverleri Notre Dame Kilisesi’ni de içine alan manzarasıyla ister havada ister kitaplarla dolu raflar arasında kitap okumaya çağırıyor.

4- RIJKS MUSEUM LIBRARY (Rijks Müzesi Araştırma Salonu) – Amsterdam

rijksmuseum-library (1)

Amsterdam’ın ünlü müzesi Rijksmuseum’da bulunan bu araştırma salonu, 19. yüzyıl tarzı bir okuma odasına dönüştürülmüş. Ziyaretçiler, burada bu hayranlık uyandıran yapı içerisinde, zengin gazete ve dergi koleksiyonlarını ya da kaynak kitaplarını araştırabiliyorlar.

5- BODLEIAN KÜTÜPHANESİ – OXFORD ÜNİVERSİTESİ – Londra

Traveling through time

Oxford Üniversitesi’nin ana araştırma salonu, öğrenciler arasında bilinen adıyla “Bodley” ya da “Bod”, bu devasa raflar arasında okuyucularını nostaljik bir kitap okuma deneyimine davet ediyor.

6- TOM’S BENCH (Tom’un bankı) – Los Angeles

Toms-bench-500daysofsummer

En orijinal mekanlardan biri de Los Angeles’da bulunan, “Aşkın 500 Günü” (500 Days of Summer) filminin karakterlerinden Tom Hansen ile özdeşleşmiş olan bu bank. Parktaki bu bank, her gün pek çok filmsever tarafından ziyaret ediliyor.

Sevgi Ekicigil

Yorum Yapmasam Olmaz :)