DÜNYADAKİ EN BÜYÜK ‘MARCEL BROODTHAERS’ SERGİSİ BEYOĞLU’NDA

Akbank Sanat, 2014-15 sezonunu dünya çapında ses getiren ünlü bir sanatçının imzasını taşıyan sergiyle açıyor. 20. Yüzyıl kavramsal sanatının en önemli kurucularından birisi, başlı başına bir ‘ekol’ kabul edilen Brüksel’in entelektüel yaşamında aktif bir şekilde yer alan ve 1976 yılında ölen yazar, sinemacı, fotoğrafçı, gazeteci, kavramsalcı sanatçı ve şair Marcel Broodthaers’in yapıtları dünyada bile ilk kez bu genişlikte sergilenecek.

marcel_broodthaers-sergisi

Sergi, ‘hazır nesneleri’ serginin odağına yerleştirerek kavramları sorguluyor. Broodthaers, çok geniş bir alana yayılan kavramsal yapıtlarında yazıyı, sözcükleri ve metinleri birer özne olarak kullanması ile sanat çevrelerinde kendine özgü bir malzemeye sahip. Broodthaers aynı zamanda kuramsal düzeyde de ayrıntılı olarak çalışarak kavramları sanatının belkemiği haline getiren bir sanatçı…

1964 yılında Pense-Bête adlı son şiir kitabının 50 nüshasını alçı içine yerleştirmesiyle görsel sanatçılık kariyeri başlayan Marcel Broodthaers, aynı yıl açtığı kişisel sergisinde, çoğunluğu sözlü-görsel kinayeler içeren gündelik nesne, sözcük, yazı ve çocuksu çizimlere yer verdi; kitap ve kataloglar ile duvara asılmış tuvallerden plastik rölyeflere dek her şeyin üstüne baskı yapmış ve  bir nesnenin,  imgesi ve sembolü ile içerdiği anlam arasındaki ilişkiyi saptamak üzere çeşitli mecraları kullanmıştır.

Sanatçının en geniş koleksiyonuna sahip Gent’deki SMAK müzesi ile işbirliği halinde hazırlanan serginin yan etkinlikleri arasında çeşitli konferanslar, film gösterimleri yer alıyor.

25 Eylül – 29 Kasım 2014 tarihlerinde sergilenecek olan sanatçının çalışmaları ile Akbank Sanat Beyoğlu, sanat ve “sözcük”severlere kaçırılmaması gereken bir imkan sunuyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)