2023/03/28

Ünlü Katalan sanatçı Joan Miro’nun 40 orijinal eserini içeren “Düşlerimin Rengi” başlıklı sergi, İzmir’de 27 Mayıs’ta açılacak.

duslerimin-rengi-joan-miro

Joan Miro’nun (1893-1983) 1950 ile 1977 yılları arasında yaptığı 40 orijinal eseri içeren “Düşlerimin Rengi” başlıklı sergi, İzmir’de 27 Mayıs’ta açılacak. Bornova Belediyesi, Bornova Kent Arşivi ve Müzesi Dramalılar Köşkü’nde gerçekleşecek sergiyle Joan Miró’nun eserleri İzmir’e ilk kez gelecek. Sergi ücretsiz olarak 14 Temmuz’a kadar görülebilecek.

Joan_MiroSerginin küratörlüğünü yapan Fahri Özdemir, Joan Miró’yu şu cümlelerle tanımladı: “Cıvıl cıvıl renkleri, basit desenleriyle hemen her eserinde insanın içinde çocuksu bir heyecan uyandıran ressam, hayal gücünün sınırlarını alışılmadık bir biçimde zorluyor.”

Joan Miro

1893 İspanya Barcelona’da dünyaya gelen  sanatçı, 1920’li yıllarda tüm dünyada ismini duyurdu, Sürrealist akımın öncülerinden Miró, hayatının büyük bölümünü Fransa’da geçirdi. Londra, New York, Los Angeles, Zürih, Amsterdam, Brüksel gibi kentlerde sergiler açan Miró, sonraki yıllarda heykel ve seramikle de yakından ilgilendi. Kural yıkıcı yaklaşımlarıyla dikkat çeken Miró, yarattığı yepyeni resim dili ve geometrik anlatımla, düşünce ve görme alışkanlıklarını değiştirdi.

Yorum Yapmasam Olmaz :)