2023/09/19

“‘Taiping Tianguo – Olası Karşılaşmalar Tarihi” sergisi 11 Ağustos’a kadar Salt Beyoğlu’nda ziyaretçilere açıldı.

“Taiping Tianguo – Olası Karşılaşmalar Tarihi”  Salt Beyoğlu’nun forum ikinci ve üçüncü katlarında izlenebilecek.

Taiping-Tianguo-Olasi-Karsılasmalar-Tarihi-Frog-King-Kwok

Taiping Tianguo, Olası Karşılaşmalar Tarihi 1980’ler ve 1990’ların başlarında New York’ta yaşamış dört sanatçı sanatçı Ai Weiwei, Frog King Kwok, Tehching Hsieh ve Martin Wong arasındaki gerçek, somut ve aynı zamanda belirsiz, belki de var olmayan bağlantıları inceliyor. Sergi, Hong Kong’daki Para Site’ın ardından ilk kez SALT Beyoğlu’nda yer alıyor.

20. yüzyıl boyunca sanatçılar, heyecan verici sanat çevrelerinde olmak ve çoğu zaman da daha serbest bir yaşam sürmek için Batı Avrupa ve ABD’ye gittiler. Son yıllarda Doğu ve Güney’de yeni sanat merkezlerinin oluşmasıyla o dönemin sanatsal çalışmalara etkilerini yeniden değerlendirmek olanaklı hâle geldi. Taiping Tianguo, sanat pratiklerini New York’ta biçimlendirmiş dört Çinli sanatçıya odaklanırken, onların ilişkileri benzer olası karşılaşmalardan yalnızca birini teşkil ediyor.

Taiping-Tianguo-Olasi-Karsılasmalar-Tarihi-martin-wong2Ai Weiwei, Frog King Kwok, Tehching Hsieh ve Martin Wong, değişik şekillerde ön plana çıkmış sanatçılar. Farklı yer, bağlam ve kökenlerden geliyor; birbirinden bağımsız sanat tarihsel anlatılar ve söylemsel matrisler içerisinde konumlanıyorlar. Ai Çin’den, Kwok Hong Kong’dan, Hsieh Tayvan’dan, Wong San Francisco’dan; 1970’lerin sonları ile 1980’lerin başlarında New York’a taşınmışlar. Ai, Kwok ve Wong, 1990’ların başlarında New York’tan ayrılmış. Hsieh ise hâlen orada yaşıyor.

Bu dört sanatçı arasındaki belirli bağlantılar belgelenmiş ya da hâlâ hatırlarda. Örneğin, Ai’nin o yıllarda çektiği fotoğraflarda Hsieh’i görmek mümkün; Hsieh’in efsanevi “One Year Performances” serisine Kwok bazı önemli katkılarda bulunmuş; Kwok, Wong ve Ai ile Soho’da işlettiği KWOK Gallery’de tanışmış.

Taiping-Tianguo-Olasi-Karsılasmalar-Tarihi-tehching-hsieh21980’ler ile 1990 başlarının New York’u, bu sanatçılar için kendi sanatsal vizyonları ve hayal güçlerini besleyen özgürlük ve olasılıklarla dolu bir dünyayı temsil ediyordu. Bu bağlamda Taiping Tianguo, resmî tarih anlayışları uğruna onların kişisel bağlantılarını görmezden gelen anlatılara bir alternatif önermeye çalışıyor. Ayrıca, söz konusu dönemin, yani güncel Çin sanatının ilk 10 yılı ve küresel güncel sanat devri başlangıcının eleştirel okumasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Not: “Taiping Tianguo” (Ebedi Huzurun İlahi Krallığı), 19. yüzyıl ortalarında Taiping isyancılarının Güney Çin’de kurduğu yönetimin adıydı. 1999’da yaşamını yitiren Wong bunu bir resmi için esin kaynağı olarak kullandı;Taiping-Tianguo-Olasi-Karsılasmalar-Tarihi-Ai Weiwei ölümünün ardından düzenlenen sergisinin adı da buydu. Bu sergi aynı adı, sanatçıların yaşamları ve işleri açısından son derece önemli olan 1980’ler ve 1990’ların New York’u için bir metafor olarak ödünç alıyor.

“Taiping Tianguo, Olası Karşılaşmalar Tarihi “Para Site (Hong Kong) ve A Future Museum for China küratöryel girişimi iş birliğinde düzenlendi, ilk kez 2012 yılında Para Site’da yer aldı. SALT’taki sergiye ayrıntılı bir zaman dizini, Martin Wong’un resimlerinden bir seçki ve Ai Weiwei’nin üç yeni işi eklendi.

Yorum Yapmasam Olmaz :)