2023/09/21
yasar-nabi-nayir“Hayatında ‘ Varlık’ okumamış edebiyatsever olabileceğini sanmıyorum” der, usta kalem, tecrübeli yorumcu Doğan Hızlan. Gerçekten de bir döneme damgasını vurmuş edebiyatımızın uzun soluklu, uzun ömürlü dergisi ‘Varlık’ hakkında söylenecek çok şey var. Geçtiğimiz günlerde 80.yaşını kutlayan derginin kutlama etkinliğinde yayınlanan ‘ Edebiyatın Amiral Gemisi Varlıkbelgeseli edebiyat tarihimizde Varlık’ ın yeri hakkında ufkumuzu açıyor.
1933’te Sabri Esat Siyavuşgil ve Yaşar Nabi Nayır’ın birlikte kurdukları dergi birçok kuşağa hitap ederek,varlik-dergisi-agustos-2013
edebiyat beğenisi ve okuma alışkanlığı kazandırmış. İlk sayısından bugüne dek Türk Edebiyatı’nın değerli tüm isimlerine yer veren dergi, yazar ve eleştirmenler tarafından “bir yazın okulu”, “edebiyatımızda bir köşe taşı“, “yeni Türk edebiyatını yaratan dergi”, “Cumhuriyet kültürünün sacayaklarından biri” olarak nitelendiriliyor.
varlik-dergisi-agustos-2014Ağustos ayında ” Taşra ve Edebiyat “ başlığı ile çıkan dergi, gündemi belirleyen konulara ilişkin irdelemeleri ve yorumlarıyla birlikte, romancılık ve edebiyat üzerine yazılara yer vermiş. Ahmet Ümit’in romancılığı üzerine bir denemenin de yer aldığı dergiyi yazarın okurları açısında dikkate değer..
Güncel konulara ve genç yazarlara ve şairlere de sayfalarında yer veren Varlık, bugün halen her ay edebiyat, kültür, toplum ya da siyaset gündeminden bir “özel dosya”, usta kalemlerden yazı, öykü ve şiirler, yeni imzalar ve kapsamlı bir Kitap Eki ile çıkıyor ve “en çok okunan edebiyat ve kültür dergisi” olma özelliğini korumakta. Edebiyatımızın usta çınarı olan dergi ve çalışanlarına tüm edebiyatseverler adına teşekkürlerimizi sunalım.

Yorum Yapmasam Olmaz :)