2023/05/27

Battaniyenin altında kıvrılıp kahve ya da çay eşliğinde kitap okuma mevsimi sonbahar geldi çattı! Sonbahar ayrıca yayınevlerinin fuarlara, en önemlisi de İstanbul Tüyap Kitap Fuarı’na hazırlandığı zaman. Biz de bu yüzden sizin için yeni çıkanlar arasından farklı konu ve türlerdeki birbirinden değerli 23 kitabı derledik! Eylül ayının ortasından itibaren raflarda yerlerini almaya başlayan kitaplar, İstanbul Tüyap Kitap Fuarı’nın bu yıl nasıl geçeceğine dair ipuçları veriyor.

Keyifli okumalar!


Ekim 2018’de Kitapçıların Raflarında Yer Alan 23 Yeni Kitap

1- Mustafa Kemal

Yılmaz Özdil

Kırmızı Kedi Yayınları

Yayın Tarihi: 1.10.2018

Sayfa Sayısı: 520

2014 yılından beri tarihinden Sözcü gazetesinde yazan gazeteci, araştırmacı yazar Yılmaz Özdil’in yeni kitabı: Mustafa Kemal. Kitabın adı açıklamaya bırakmadığından olsa gerek, arka kapak yazısı da oldukça kısa:

 “Ey Türk gençliği!
Birinci vazifen…”

Kısaca Yılmaz Özdil’in gözünden bir Mustafa Kemal biyografisi.  Modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı aynı zamanda Kırmızı Kedi Yayınları’nın 1000’inci kitabı. Bu kitapta Mustafa Kemal’in çocukluğundan Kuva-yı Milliye ruhuna, idam fermanından Kurtuluş Savaşı’na, Cumhuriyet’in kuruluşundan Mustafa Kemal’in kişisel özelliklerine, hizmetlileri ile olan diyaloglarından gece hayatına ve hayatında iz bırakan yakınlarına kadar pek çok detayı bulacaksınız.

2- Düşme Korkusu

Adalet Ağaoğlu

Everest Yayınları

Yayın Tarihi: 18.9.2018

Sayfa Sayısı: 75

Adalet Ağaoğlu’nun dilinden:

“Şimdi öyle bir şey ki yazmak, sigara tiryakiliğinden daha büyük bir tiryakilik. Sahiden. Ben elimden düşürmediğim sigarayı kolayca bıraktım, hiç de aramadım. Fakat yazmayı bırakamadım, tiryakilik o dereceydi. Şimdi yaklaşık son iki yıldır evden dışarı çıkamıyorum, yine de yazmadan duramıyorum. Yazmak, su içer gibi içimden geliyor hep.
Son dönemde yatakta daha sık zaman geçiriyorum. Üç kere düşmüşüm yere. Doktorlar tarafından sırtüstü yatağa yatırılmışım. Zaman içinde yavaş yavaş kendime geldim. Fakat korkuyu yenemedim. O dönemde içimde büyük bir düşme korkusu vardı. Onu mutlaka bir biçim altında anlatmak istiyordum. Düşmek sadece yere düşmekten ibaret değil. Bir de manevi yanı var.

Düşme Korkusu adı altında altı tane hikâye yazdım. Çünkü düşmenin çeşitli anlamları var. Saygınlığını kaybetmek var, değerini kaybetmek, gözden düşmek, çaresizliğe düşmek var. Bunun manevi yanını göz önünde tutarak düşme korkusunu yazmaya karar verdim.”

3- Yürümek, Koşmak, Yüzmek Kaçak Beden

Philippe Mengue (Çev. Orçun Türkay)

Yapı Kredi Yayınları

Yayın Tarihi: 10.10.2018

Sayfa Sayısı: 244

Philippe Mengue, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Yürümek, Koşmak, Yüzmek adlı düşünce eserinde Rimbaud’nun Habeşistan’daki günlerinden Rousseau ve Kerouac’ta sıkça rastlanan yola koyulma fikrinin felsefi incelemesine, tanrısal tapınma aracı olarak antik spor müsabakalarından bedenin denizde aldığı “oluşlar”a varıncaya dek, spor ve hareket halindeki beden üzerine sistemli düşünce egzersizleri yapıyor.

4- Nietzsche & İyinin ve Kötünün Ötesinde

Leo Strauss (Çev. Özgüç Orhan)

Pinhan Yayıncılık

Yayın Tarihi: 5.10.2018

Sayfa Sayısı: 376

 

Bu kitap Leo Strauss’un St. John’s College’da (Annapolis, Maryland) Nietzsche’nin İyinin ve Kötünün Ötesinde adlı eseri üzerine 1971-72 güz ve bahar dönemlerinde verdiği seminerlerin dökümünden oluşmaktadır. St. John’s College’ın dekanı ve Strauss’un arkadaşı olan Jacob Klein da en azından bazı oturumlara katılmıştır. Strauss; seminerlerinde Platon, Spinoza, Locke, Kant, Hegel, Marx, Freud ve Heidegger gibi düşünürlere de değinse de seminerin büyük ölçüde amacı Strauss’un Nietzsche’yi doğrudan anlama çabasıdır. Nietzsche, Strauss’un ifadesiyle “son altı kuşağın en kapsamlı ve en derin sorgulayıcısı”dır. Strauss, Nietzsche’nin güç istencinin doğru olduğu ya da temel gerçek olduğu iddiasında yer alan güçlükler ile ilgilenir ve tüm bu iddiaların sadece yorum olduğunu belirtir.

Nietzsche & İyinin ve Kötünün Ötesinde, Nietzsche’nin dünyasına daha yakından bakmak isteyenlerin seveceği bir kitap!

5- Karikatürlerle Sultan II. Abdülhamid: Propaganda ve Gerçek Arasında Bir Padişah

Necmettin Alkan

Kronik Kitap

Yayın Tarihi: 20.9.2018

Sayfa Sayısı: 304

Türk tarih yazımında cesur ve özgün çalışmalar dendiğinde son dönemde akla gelen isimlerden Prof. Dr. Necmettin Alkan imzalı Karikatürlerle Sultan II. Abdülhamid, Türk tarihçilerinin bugüne kadar kullanmadığı bir metot olarak karikatürlerle II. Abdülhamid’i buluştururken işlediği konular ve karikatür örnekleriyle de yakın tarihe ayna tutuyor. Karikatürlerle Sultan II. Abdülhamid, Osmanlı Devleti’nin şahsına münhasır padişahını ve dönemini propaganda ve gerçek arasındaki karikatürler eşliğinde işleyen, alanında parmakla gösterilecek bir eser. Bu çalışmada Türk, Alman, İngiliz, Fransız, Rus, Yunan, İtalyan ve Amerikalı gibi farklı milletlerden çizerlerin karikatürlerini bulacaksınız.

6- Bir At Bara Girmiş

David Grossman (Çev. Aylin Ülçer)

Siren Yayınları

Yayın Tarihi: 3.10.2018

Sayfa Sayısı: 21

 

Kitapları otuzu aşkın dilde okunan David Grossman ustaca kurguladığı bu çarpıcı metinde son sayfasına değin soluk kesen bir öykü anlatıyor ve okurunu sahnesinde tuhaf bir adamın, Dovaleh G.’nin dikildiği komedi kulübünün kapılarından içeriye sokuyor. Yarım kalan öyküler, söylenmeyen sözler, beklenmedik darbeler…

Man Booker Uluslararası Ödülü’ne layık görülen ve samimi, doğrudan anlatımıyla büyük övgü toplayan Bir At Bara Girmiş; herkesin derdinin kendine olduğu, her koyunun kendi bacağından asıldığı dünyada onca yalnızlığa rağmen görülmeye, duyulmaya, anımsanmaya duyulan ihtiyacın ve kahkaha ile gözyaşları arasındaki bir arpa boyu mesafenin romanı.

7- Neden Feminist Değilim?

Jessa Crispin (Çev. Ebru Kürkçü)

Zeplin Kitap

Yayın Tarihi: 3.10.2018

Sayfa Sayısı: 152

Dobralığıyla tanınan eleştirmen Jessa Crispin, Neden Feminist Değilim? adlı kitabında günümüz feminizmine keskin eleştiriler getirirken bir yandan da bu manifesto aracılığıyla devrim çağırısında bulunuyor. Jessa Crispin “Artık yeter!” diyor!

Neden Feminist Değilim? sözünü sakınmayan bir yazarın yalnızca kadınlara değil, bütün insanlığa yaptığı bir devrim çağrısı. Jessa Crispin feminist hareketi kayıtsızlık, umursamazlık ve korkaklıkla suçluyor ve baskıcı sistemin tümden ortadan kaldırılmasını istiyor.

8- Şeytanın Kara Kutusu

Nedim Şener

Destek Yayınları

Yayın Tarihi: 5.10.2018

Sayfa Sayısı: 504

Hırant Dink cinayetini anlattığı Kırmızı Cuma (Doğan Kitap), Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları (Destek Yayınları) ve Ergenekon Belgelerinde Fethullah Gülen ve Cemaat (Destek Yayınları) adlı eserleriyle tanınan Nedim Şener’in son kitabı: Şeytan’ın Kara Kutusu.

“Emniyet Mahrem Yapılanması Raporu» ilk defa bu kitapla gün yüzüne çıkıyor. Raporu okuduğunuzda ve örgütün yeni «Renklendirme» stratejisini öğrendiğinizde tehdidin hâlâ devam ettiğini ve ne kadar dehşet verici olduğunu göreceksiniz. Şeytani örgüt FETÖ, tekrar ele geçirmek istediği devlete karşı savaşmak için “Renklendirme” stratejisine geçti.”

9- Dijitalleşme Çağında Taksiler

Kaan Yıldızgöz

Marmara Belediyeler Birliği Kültür Yayınları

Yayın Tarihi: 27.9.2018

Sayfa Sayısı: 180

UBER, Bitaksi, i-Taksi gibi yolcu satış uygulamalarının kullanıcı sayılarının gün geçtikçe arttığı dönemde dünyadan taksi uygulama örneklerinin de yer aldığı Kaan Yıldızgöz’ün kaleme aldığı Dijitalleşme Çağında Taksiler, Türkiye’de de özellikle 2017 yılından itibaren çok tartışılmaya başlanan konular üzerinde duruyor. Kentleşme, modernleşme alanında sosyolojik bir eser olan Dijitalleşme Çağında Taksiler, Uber’in İstanbul’da sınırlı da olsa faaliyet göstermeye başlamasıyla belediyeler ve işletmeciler dışında toplum ve medyanın da yoğun olarak ilgi göstermesine de dikkat çekiyor.

10- Ölüm Labirenti

Philip K. Dick (Çev. Yelda Rasenfos)

Alfa Yayınları

Yayın Tarihi: 25.9.2018

Sayfa Sayısı: 248

ABD’li bilim kurgu roman ve kısa hikâye yazarı Philip K. Dick’in kaleme aldığı Ölüm Labirenti Türkçe’de! Philip K. Dick’in diğer iki kitabı Gökteki Göz ve Ubik’in kardeşi sayılabilecek Ölüm Labirenti de tıpkı onlar gibi; kendilerini kafa karıştırıcı bir gerçeklik bulmacasının içinde bulan, birbirlerinin algılarını kullanarak olanları anlamaya çalışan bir grup insanı anlatıyor.

Romanın olay örgüsü kısaca şöyle:

Bir koloni kurmak üzere Delmark-O adındaki ıssız gezegene gelen on dört kişi çok geçmeden bu tuhaf dünyanın çok daha tehlikeli olduğunu anlar. Birbirini hiç tanımayan, neden bu dünyaya getirildiklerini bilmeyen koloniciler, kaçmanın olanaksız olduğu bu dünyada teker teker öldürülmeye başlanır.

11- Gerçeklik Göründüğü Gibi Değil

Carlo Rovelli (Çev. Tolga Esmer)

Can Yayınları 

Yayın Tarihi: 2.10.2018

Sayfa Sayısı: 272

Fizik Üzerine Yedi Kısa Ders’te, fizikle haşır neşir olmayan okura modern fizik yasalarını anlaşılır bir temel çerçevede sunan Rovelli, Gerçeklik Göründüğü Gibi Değildirde aynı akıcı ve keyifli anlatımıyla “Nesnelerin doğası nedir?”, “Ne tür dinamikleri vardır?” sorularının izini sürüyor. İnsanoğlunun evrene yönelik keşif serüvenini Gerçeklik Göründüğü Gibi Değildir’de anlatan dünyaca ünlü fizikçi Carlo Rovelli, okuru da bu heyecanlı keşif yolculuğuna ortak ediyor.

12- Göndermeler

Selahattin Özpalabıyıklar

Everest Yayınları

Yayın Tarihi: 1.10.2018

Sayfa Sayısı: 390

Enis Batur’un dilinden:

Selahattin Özpalabıyıklar: S.Ö., şef editör, editörlerin editörü (yazarların yazarından mülhem), anlamlı tashih ustası,“Marazî Yazarlar Birliği” onursal başkanı, sözlüklerarası seyahat rehberi, çağrışım otomatı, üst-metin, üst-üst-metin, alt-metin, yan-metin yazarı, Oulipoyunbaz, “Gi­Yazİş” (GizilYazınİş­li­ği) genel sekreteri, kapanmayan parantezler açıcısı, çevirmen, düzeltmen, redaktör, son okur, ön okur, ideal okur, saf okur, bayağı saf okur, anagramcı, pastişçi, parodici, pastiş-parodici, başarısız intihal teşebbüsçüsü, aşırıyorumcu, “aşırıyorum”cu, arka kapak mütehassisi (böyle!), paralipomenon üreticisi, optik okuyucu, yaratıcı üşengeçlik atölyesi sahibi, bibliyofil,“Haz.”duyucu, ansiklopedist, fihrist, takdir, takriz, takdim tehir uzmanı,göndermelerin, dipnotların, önnotların, sonnotların, yannotların, içnotların, ek-notların sapmaların, metindışının, konu dışına çıkışların efendisi…

Eserleri: Selahattin Özpalabıyıklar Beyefendi’nin Hayatı ve Görüşleri, Selahattin Özpalabıyıklar’ın Olağanüstü Kısa ve Garip Hayatı.

Dalağını yarmadan, iyicene kanırtmadan, defalarca sınayıp tartmadan, uykusunu kaçırmadan, uyuduğunda düşlerine taşımadan, yeniden ve yeniden denetlemeden iş bitti diyemeyen bir canlı türü —Göndermeler, o türün edebiyatımızdaki tek örneğinin benzersiz kitabı, ki okurken, okudukça anlayacaksınız neden.”

13- Misafir

Nermin Yıldırım

Hep Kitap

Yayın Tarihi: 12.10.2018

Sayfa Sayısı: 332

Nermin Yıldırım, Misafir romanında okura bu kez garip bir Ev’in; hemşirelerin “abla”, hastaların “misafir”,  başhekimin “baba” diye adlandırıldığı, her geçen gün daha katı kurallarla yönetilen tuhaf ama bir yandan da çok tanıdık bir akıl hastanesinin kapılarını aralıyor. Biri Ev sahibi, diğeri misafir; biri genç, diğeri yaşlı; biri geçmişe, diğeri geleceğe bakan Esin ve Rikkat’ten hareketle içeridekilerin ve dışarıdakilerin tek tek çıldırmaktan vazgeçip topluca delirenlerin buruk, muzip ve her şeye rağmen ümit dolu hikâyesini anlatıyor.

14- Kedi Kafası & Kedilerden Öğrenebileceğiniz 60 Bilgelik Dersi  

Neil Somerville (Çev. Zehra Onat)

Portakal Kitap

Yayın Tarihi: 4.10.2018

Sayfa Sayısı: 136

“Karşılarına çıkan bir fırsatı nasıl değerlendiriyorlar? Neil Somerville’in kaleme aldığı Kedi Kafası, kedilerden öğrenebileceğimiz ve kendimiz olmaktan vazgeçmeden daha kaliteli bir hayat yaşamak için ihtiyacımız olan 60 kısa dersi anlatıyor. Kedilerden öğreneceklerimiz var.

İyi bir izlenim bırakmak için ne yapıyorlar?

İkna etmekte nasıl bu kadar başarılılar?

Güçlü taraflarını nasıl kullanıyorlar? “

Kedi Kafası hep dört ayakları üzerine düşen kedilerin “hayattaki başarılarının” sırlarını açıklıyor.

15- İskandinav Mitolojisi

Neil Gaiman (Çev. Alican Saygı Ortanca)

İthaki Yayınları

Yayın Tarihi: 21.9.2018

Sayfa Sayısı: 312

 

Eserlerinde fantastik diyarlar yaratırken kadim mitolojilerden her zaman ilham alan yazar Neil Gaiman, dikkatini bu diyarların kaynağına yöneltiyor ve destansı kuzey masallarını kendine has üslubuyla anlatıyor.İskandinav Mitolojisinde yazar önemli İskandinav tanrılarını anlatırken mitlerin aslına sadık kalıyor.

Gaiman, eski çağa bu ait hikâyeleri tıpkı bir romancı gibi ele alıyor; hikâyeler efsanevi dokuz âlemin yaratılışından başlıyor ve tanrıların, cücelerin, devlerin maceralarıyla devam ediyor. Thor’un çekicinin nasıl çalındığından, içenlere şairane ilhamlar veren bal şarabının kaynağının ne olduğuna kadar pek çok mit Gaiman’ın nüktedan cümleleriyle yeniden hayat buluyor. En nihayetinde her şey tanrıların alacakaranlığında doruğa çıkıyor: Ragnarök’te.

16- Maurice

E. M. Forster (Çev. Sadri Ülkü)

İletişim Yayınları

Yayın Tarihi: 21.9.2018

Sayfa Sayısı: 298

E. M. Forster’ın 1914’te yazıp ancak ölümünden sonra yayımlanmasına izin verdiği Maurice yazarın sıra dışı bir romanı, İngiliz orta sınıfından varlıklı bir gencin eşcinselliğini keşfetmesinin uzun ve zorlu hikâyesi. Forster, aşkın elbette normlar dışında da var olabileceğini gösterirken böyle bir aşkı sadece ahlak dışı değil, gerçekdışı saymaya kadar vardıran bir toplum düzenini de yargılıyor. Maurice; cinselliğe farklı bir gözle bakan, gördüğünü yüksek sesle söylemekten çekinmeyen ilk edebiyat eserlerinden, alanında bir klasik.

17- Willnot Kasabası

James Sallis (Çev. Özde Çakmak)

Ayrıntı Yayınları

Yayın Tarihi: 13.9.2018

Sayfa Sayısı: 192

Övgüye değer kariyeri boyunca James Sallis polisiye romanın en incelikli çizilmiş karakterlerinden birkaçını yarattı. Bu karakterlerin hepsi de insanlık hâlinin düşünceli gözlemcileriydiler ve şimdi de Sallis’in en iyi karakterlerinin hanesine Dr. Lamar Hale katıldı.

Romanın olay örgüsü kısaca şöyle:

Willnot kasabasının dışındaki ormanlıkta çok sayıda kişinin cesedi bulunur. Bu durum yöre halkını sarstığı kadar kasabanın pratisyen hekimi, cerrahı ve vicdanı olan Hale’i de huzursuz eder. Bu sırada, FBI tarafından takip edilmekte olan Bobby Lowndes gizemli biçimde doğduğu kasabada, Hale’in kapısında yeniden ortaya çıkar. Lowndes’in ilerleyen aylarda karşılaştığı günlük dramlar Willnot’taki önceden kestirilemeyen hayatla çakışır. Ve Lowndes’e yöneltilen bir kurşun partneri Richard’ı yaraladığında Hale’in dünyası altüst olur.

18- Bir Kutup Ayısının Anıları

Yoko Tawada (Çev. Zehra Kurttekin)

Siren Yayınları

Yayın Tarihi: 20.9.2018

Sayfa Sayısı: 224

 

Ödüllü yazar Yoko Tawada’dan buluşlarıyla benzersiz, yaratıcılığıyla ilham veren bir roman: Bir Kutup Ayısının Anıları. Tawada düş ile gerçeği ustalıkla iç içe geçiren bu metinde üç kuşak kutup ayısının yaşamlarına bakarak ironiden nasibini fazlasıyla almış, alternatif bir Avrupa resmi çiziyor. Gerçeküstü olanı şaşılacak bir hakikat duygusuyla kuşatan, Kafka ve Bulgakov’un klasiklerine göndermeler yapan Bir Kutup Ayısının Anıları, yazının sonsuz olanaklarını gözler önüne seriyor.

Romanın olay örgüsü kısaca şöyle:

Kiev’de yaşayan bir kutup ayısı yazının sağaltıcı gücünü keşfeder ve sansürden sürgüne varan insanlık marifetleriyle tanışır. Doğu Almanya’da gösteri yapan bir kutup ayısı, bir kadına âşık olup ilk öpücüğünü tadar. Berlin Hayvanat Bahçesi’nde dünyanın en meşhur kutup ayısı bebek Knut, ilk adımlarını atar ve Bir Kutup Ayısının Anıları, bir otobiyografinin nasıl yazıldığını anlatır. Kuzey Kutbu’nun ıssız ufuklarından parlak sirk ışıklarına, eski Sovyetler Birliği’nden yeni Berlin’e uzanan bu romanda eli kalem tutan üç kuşak kutup ayısı sayfalarda özgürce geziniyor.

19- Antika Titanik

Murat Menteş

April Yayıncılık

Yayın Tarihi: 20.9.2018

Sayfa Sayısı: 360

Murat Menteş’in yeni romanı Antika Titanik, hem kahkaha dolu felsefi bir polisiye hem de çılgınca bir aşkın ve görkemli bir suçun hikâyesi. Hızlı ve edebi… Bilgi dolu ve sarsıcı… Komik ve sürprizli….
“Parmağını tetikten çek.

Namluyu ağzından çıkar.
Azrail’in işini, Azrail’e bırak.
Derin bir nefes al.
Gözlerime bak.
Kulaklarını dört aç.
Ve beni iyi dinle:
Titanik’tesin.
Yıl 2019.
Dünyanın en lüks felaketinde başroldesin.
Şimdi…
1. Senin katilini enseleyeceğiz.
2.  Seni dirilteni bulacağız.
3.  Sen kimsin ahbap, onu anlayacağız.”

20- Yürüyen Kelimeler

Eduardo Galeano (Çev. Bülent Kale)

Sel Yayıncılık

Yayın Tarihi: 4.10.2018

Sayfa Sayısı: 320

Zamanın ve mekânın içinden devşirilmiş; Latin Amerika’nın bilinç örgüsünü oluşturan düşler, efsaneler ve anekdotlarla örülü Yürüyen Kelimeler (Las Palabras Andantes), Eduardo Galeano tarafından yaratılan dünyaya sayısız pencere açan bir yol haritası.

Kapağını kapattığınızda bile uzun süre sizi büyülemeye devam edecek çarpıcı denemelerle dolu bu eserde sözlü tarih geleneğini takip eden Eduardo Galeano, poetik ve politik sesiyle Latin Amerika’nın kolektif deneyiminde yatan özgürlük ruhunu körüklüyor. Kıtanın kültürel belleğinden beslenen usta kalem; mitolojiye ve kutsal değerlere temas ederek sıradanlıkla olağandışılık, insanlarla hayvanlar, gökyüzüyle yeryüzü, yaşamla ölüm, dile gelenle gelemeyen arasına çekilmiş bariyerleri kaldırıyor. Satırlardan süzülüp gelen bu şölen, hatta karnaval havası, hayatı ve insanı bayağılaştıran her şeyin reddine dâhil oluyor.

21- Zamanın Kokusu & Bulunma Sanatı Üzerine Felsefi Bir Deneme

Byung-Chul Han (Çev. Şeyda Öztürk)

Metis Kitap

Yayın Tarihi: 5.10.2018

Sayfa Sayısı: 136

Byung-Chul Han’ın dilinden:

“Geleceğin temposu nasıl olacak? Hacılık veya uygun adım ilerleme çağı kesinlikle sona erdi. İnsanoğlu, kısa bir dolanıp durma döneminden sonra, bir yürüyüşçü olarak dönecek mi yeryüzüne? Yoksa yerçekimini ve çalışmanın bütün ağırlığını ardında bırakarak süzülmenin hafifliğini, boş zamanda süzülerek gezinmenin, bir başka deyişle, süzülen zamanın kokusunu keşfedecek mi?”

Byung-Chul Han

22- Adanmışlık

Patti Smith (Çev. Seda Ersavcı)

Domingo Yayınevi

Yayın Tarihi: 3.10.2018

Sayfa Sayısı: 136

Virginia Woolf ’un odası… Proust’un kapalı pencereleri… Marguerite Duras’ın sessiz evi… Dylan Thomas’ın mütevazı kulübesi… Hepsi de kelimelerle dolacak bir boşluk peşinde. Patti Smith de öyle. Adanmışlık’ta çağımızın en ilham verici sanatçılarından biri sakınmadan defterlerini açıyor, kendi yaratım sürecinin yanı sıra neden yazdığımızı da gözler önüne seriyor. Patti Smith’in kaleminden çıkan bu eser, kesinlikle bir oturuşta okunacak cinsten!

23- O Kediyi Kurtar: Senaryo Yazarken İhtiyaç Duyacağınız O Kitap!

Blake Snyder (Çev. Erdem Avşar)

Hep Kitap

Yayın Tarihi: 5.10.2018

Sayfa Sayısı: 212

Yıllarca Hollywood’da başarılı filmlere imza atmış, pek çok senaryoya danışmanlık yapmış olan Blake Snyder bir senaristin bilmesi gereken en temel şeyleri O Kediyi Kurtar: Senaryo Yazarken İhtiyaç Duyacağınız O Kitap! adlı kitabında anlatıyor.

“Filminizi anlatan o tek cümle ne olmalı?

Senaryonuzun çerçevesini nasıl belirlemelisiniz?

Janra karar vermek neden önemli?

Çatışmayı hangi aşamada kurmalısınız?

Çözülme kaçıncı sahnede başlamalı?

Ve en önemlisi bir senaryoyu satmanın yolları neler?”

Blake Snyder’ın kitabında bir senaryoya başlayıp bitirmenizi sağlayacak her bilgi, her ipucu, her kural var. Daha önce hiç senaryo yazmamış olmanız önemli değil, bu kitabın sonunda yapabileceğinizi hissedeceksiniz!
(Kitaplar hakkındaki kısa açıklamalar, yayınevlerinin tanıtım bültenlerinden derlenmiş olup kişisel görüş içermemektedir.)

1 thought on “EDİTÖRÜN SEÇİMİ: EKİM 2018 – YENİ ÇIKAN KİTAPLAR

Yorum Yapmasam Olmaz :)