2023/01/25

Popülerlikleri gün geçtikçe artmaya devam edecek gibi görünen edebiyat dergilerinin arasından sizin için okunmaya değer gördüğümüz 10 tanesini derledik.

Bakalım bu edebiyat dergilerinin hangileri yakın zamanda raflardan size göz kırpacak?

İyi okumalar!

Kitapçıların raflarında gözümüze çarpan edebiyat dergilerinin sayısı günden güne artıyor. Onlarla seçkin kitabevlerinde, marketlerde, büfelerde ve edebiyatsever – veya görünmeye çalışan- kafelerde karşılaşabilirsiniz. İçlerinden birine “sahip olmak” isterseniz 5 TL’den 20 TL’ye kadar değişiyor edebiyat dergilerinin fiyatları.

Bu derlemeyi oluştururken en eskilerden en yenilere, en sağdan en sola, ismi çok duyulanlardan henüz keşfedilmemiş olanlara uzanan geniş bir yelpazeyi taradık. Kesinlikle herhangi bir kurumu ya da kuruluşu, siyasi bir görüşü öne çıkarma çabası gütmeden her kesimden okura hitap etmeye çalıştık.

Her Keseye Uygun 10 Güncel Edebiyat Dergisi 

Varlık 

1933 yılında Yaşar Nabi Nayır tarafından kurulan Varlık dergisi, günümüzde hala yayın hayatına devam ediyor. Türkiye’nin en köklü yayınevlerinden biri olan ve birkaç kuşağın dünya edebiyatı ile tanışmasını sağlayan Varlık Yayınları bünyesinde çıkan Varlık dergisinde çok sayıda şair ve yazarın ilk eserleri yayınlanmıştır.

Varlık dergisi her ay edebiyat, kültür, toplum ya da siyaset gündeminden özel bir dosya, usta kalemlerden yazı, öykü ve şiirler, yeni imzalar ve kapsamlı bir kitap eki ile çıkıyor.

Dergâh 

Mart 1990’dan beri öykücü Mustafa Kutlu’nun yönetiminde ve Dergâh Yayınları bünyesinde yayın hayatına devam eden Dergâh dergisi, İslâmi düşünce çizgisinde Türk edebiyatı klâsikleri, İslâm klâsikleri, edebiyat ve tarih incelemelerinin yanı sıra şiir, hikâye ve roman dizilerine de yer veriyor. Bir edebiyat sanat kültür dergisi olan Dergâh dergisi aylık olarak çıkıyor.

Kitap-lık

Eylül 1993’te Yapı Kredi Yayınları‘nın kitap tanıtım dergisi olarak yayın hayatına başlayan Kitap-lık, yıllar içinde yayın periyodunda değişikliklere uğramasına rağmen “iyi edebiyat  okuru”nu gözeten tutarlı çizgisiyle iki aylık edebiyat dergisi olarak kitapseverlerle buluşmaya devam ediyor. Kitap-lık, içerdiği dosya konularının yanı sıra şiir, öykü, deneme, eleştiri, inceleme, anı, günlük, gezi yazısı, mektup, söyleşi türlerinde eserlere de yer veriyor

Sözcükler

Turgay Fişekçi’nin yönetiminde 2006 yılında yayın hayatına başlayan Sözcükler’in çekirdek yazar kadrosunda Cevat Çapan, Refik Durbaş, Cemil Kavukçu gibi isimler yer alıyor. Saman kağıda basılan, her ay farklı bir kapak rengiyle çıkan ve bir kitap hacminde olan Sözcükler Edebiyat Dergisi, iki ayda bir yayımlanıyor.

Şiirden

2010 yılında Metin Cengiz’in önderliğinde yayın hayatına başlayan Şiirden dergisi şiir, şiir üzerine deneme, eleştiri, inceleme, araştırma ve şiir teorisi hakkında yazılar içeriyor.

“Şiir nasıl okunur” konusunda çağdaş eleştiri anlayışını ön plana alan, dosya konuları hazırlayan Şiirden dergisi, genç ve yetenekli şairlerin eserlerine de yer veriyor. Şiirden, iki ayda bir yayımlanıyor.

Roman Kahramanları

Ömer Asan’ın yönetiminde 2010 yılı Ocak sayısıyla yayın hayatına giren Roman Kahramanları Dergisi Türk ve dünya edebiyatında yer alan romanları, roman kahramanlarını ve yazarlarını inceleme misyonuyla bugüne kadar 600 romanı mercek altına aldı ve 3 festivale imza attı. Roman Kahramanları dergisi, mevsimlik (3 aylık) olarak okuyucularla buluşuyor.

221B

Ocak 2016’da ilk sayısıyla okurların karşısına çıkan 221B, adını Sir Arthur Conan Doyle’un yarattığı unutulmaz karakter Sherlock Holmes’ün Londra’daki 221 Baker Street’teki evinden alıyor. Bir “polisiye kültür” dergisi olarak yola koyulan 221B, bugüne kadar denenmemiş bir içerikle Türkiye’nin ilk polisiye dergisi olarak güncel polisiye kültür haberlerinden, kitap tanıtımlarına, röportajlardan polisiye çizgi roman, dizi/film eleştirilerine uzanan içeriğiyle arşiv niteliği taşıyacak bir dergi olarak iki ayda bir polisiye severlerin ilgisine sunuluyor.

KafkaOkur

“Ben edebiyattan ibaretim…” sloganıyla Eylül 2014’te blogtan dergiye geçiş yapan KafkaOkur, amatör yazar ve çizerlere yer ve yön vermek ayrıca edebiyat dünyasının nabzını tutmayı gaye edinmiş edebiyat dergileri arasındadır.

Felsefe ve düşünce yazıları, kitap eleştirileri, hikâye ve aforizmalar içeren KafkaOkur dergisi her ay olarak okuyucularla buluşuyor.

Arka Kapak

Ekim 2015 itibariyle yayın hayatına başlayan Arka Kapak dergisi, doyurucu dosya konuları ve zengin içeriğiyle okurları edebiyat, sinema, müzik, edebiyat, tiyatro, felsefe alanlarındaki yazıların yanı sıra soruşturma ve röportajlara da yer veriyor. Babil.com bünyesinde yayınlanan dergi, aylık olarak okurlarla buluşuyor.

Sabitfikir

Ceyhan Usanmaz ve Abbas Bozkurt yönetiminde Idefix.com bünyesinde çıkan Sabitfikir dergisi, 2009 yılından beri yalnızca internet ortamında, 2011 yılından itibaren ise basılı olarak edebiyatseverlerle buluşuyor. Saman kağıda basılan ve dergiden çok bir gazete formatında olan Sabitfikir dergisi aylık olarak çıkıyor. Yeni çıkanlar, kitap eleştirileri ve çeşitli makalelerle oldukça doyurucu bir okuma keyfi verirken 5 TL’lik fiyatıyla cebi de yakmıyor.
Yorum Yapmasam Olmaz :)