2023/01/25

Nisan ayında ilkbahar kendini iyice göstermeye başlarken yeni çıkan kitaplar da kitapçıların raflarını süslüyor. Nisan 2018’de okuma listenize girecek 10 kitabı sizler için derledik.

1. Kırlangıç Çığlığı – Ahmet Ümit

Türk polisiye romanının usta ismi Ahmet Ümitin soluk soluğa okuyacağınız yeni romanı Kırlangıç Çığlığı, okuyucularla buluşuyor. ‘Vicdanını yitirmiş bir dünyadan başka nedir ki cehennem?’ sorusunun peşine düşen roman çocuk tacizcileri, Suriyeli göçmenler ve organ mafyası gibi temaları ele alıyor. Başkomiser Nevzat’ı bekleyen içinden çıkılması zor bilmeceler, kitapçıların raflarında okurları bekliyor.
2. Eşya ve İnsan – Arnd-Michael Nohl

esya ve insan arnd michael nohl nisan 2018

Arnd-Michael Nohl, Eşya ve İnsan – Bir Pratik İlişkinin Felsefesi, Pedagojisi ve Sosyolojisi adını verdiği kitapta eşyanın eşya olma durumunu; eşyanın insan, insanın da eşya üzerindeki etkilerini irdeliyor. “Eşya insanların hayatlarını dönüştüren süreçlere nasıl dâhil olmuştur?”, “Büyüme sürecimizde eşya nasıl sıradanlaşır?” gibi önemli sorulara yanıtlar arayan Nohl, bu önemli kitabında, sıradan görünen ayrıntıların önemine değiniyor ve zihinleri açıyor.

3. Obsesyon – Naim Dilmener

Obsesyon Naim Dilmener Nisan 2018

Müzik eleştirmeni, radyo programcısı, müzik koleksiyoncusu ve DJ olarak tanınan Naim Dilmener‘in kaleme aldığı roman Obsesyon, tutkulu bir plak koleksiyoncusunun koleksiyonuna yeni plaklar katmak için gerçekleştirdiği hırsızlıkları konu alıyor. Naim Dilmener, Obsesyon’da Selami ve onun Canının İçi’ni İstanbul sokaklarında gezdirirken argo, küfür, para, racon, din, milliyetçilik ve erkek egemen toplum, bireysel ve toplumsal çöküş konularına eğiliyor.

4. Bakü Defteri – Bahar Aslan

Bakü Defteri bahar aslan nisan 2018

Moskova Defteri adlı öykü kitabıyla tanınan Bahar Aslan’ın yeni kitabı Bakü Defteri sınırları aşan, umutlarının, özlemlerinin, düşlerinin peşinden farklı coğrafyalara giden, savrulan insanların öykülerini anlatıyor. Duru bir Türkçeyle kaleme alınan bu öykülerde günümüzde yaşanan göç dalgaları, yurt arayışı gibi konular işleniyor.

5. Köylüler Kodamanlar ve Bombalar – Hans Fallada

Türkiye’de Herkes Tek Başına Ölür ve Kurtlar Sofrasında Ölüm romanlarıyla tanınan Hans Fallada 20. yüzyıl Alman edebiyatının en önemli isimlerinden biri. Köylüler, Kodamanlar ve Bombalar romanı, 1928 Almanya’sının provokasyona açık ortamında yükselen vergilerin ateşlediği bir toplumsal ayaklanmayı, bu durumu kullanan siyasi komployu ve “herkesin herkesle savaşını” konu alıyor.  Fallada, Almanya’nın küçük bir kentinde yaşanan olaylar ışığında ülkeyi adım adım Hitler’in ellerine bırakan koşulları ve basının siyasetle işbirliğini gerçekçi bir üslupla dile getiriyor.

6. Fasa Fiso – Teoman

fasa fiso teoman nisan 2018

Türk rock müziğine damgasını vuran ve bugüne dek hikayelerini hep şarkı sözleriyle anlatan Teoman,  çocukluğundan rock yıldızı oluşuna kadar uzanan hayat yolculuğunda başından geçenleri Faso Fiso adlı kitabında okuyucularla paylaşıyor. Teoman’ın kaleme aldığı bu anılara şarkı sözlerinden alıntılar ve  röportajlar da eşlik ediyor. Kendi deyimiyle Teoman,  “O peşinden koştuklarımız var ya, o yaşadıklarımız, onlar hep Fasa Fiso.” diyor.

7. Leyla ile Mecnun – Burak Aksak

Leyla ile Mecnun Burak Aksak Nisan 2018

Yayınlandığı dönemde izleyicileri ekrana kilitleyen Leyla ile Mecnun, bu kez kitap olarak ve bambaşka hikâyelerle süslenerek yeniden sevenleriyle buluşuyor. Burak Aksak’ın kalemiyle aramıza geri dönen Mecnun, İsmail Abi, Erdal Bakkal, Baba İskender, Yavuz Hırsız, Yedek Kamil, Gözlüklü Çocuk Kaan ve Aksakallı Dede gibi unutulmaz karakterler bu sefer bambaşka bir maceranın peşine düşüyorlar.

8. Türkiye’de ve Dünyada Casuslar – Aytunç Altındal

http://www.eskimeyenkitaplar.com/wp-content/uploads/2018/04/turkiyede-ve-dunyada-casuslar-aytunc-altindal nisan 2018

Din, tarih ve politika alanlarında faaliyet gösteren Çerkes asıllı Türk teolog, gazeteci, araştırmacı-yazar Aytunç Altındal tarafından kaleme alınan Türkiye’de ve Dünyada Casuslar adlı çalışma, “Fahişeler ve ajanların yolları neden hep kesişir?”, “Giordano Bruno ve Jeanne d’Arcneden yakıldılar?”, “James Bond filmlerinin kahramanları hangi ajanlardan esinlenerek yaratıldı?” gibi önemli soruları cevaplıyor

9. Durmadan Leyla –  Aslı Tohumcu

http://www.eskimeyenkitaplar.com/wp-content/uploads/2018/04/durmadan-leyla-asli-tohumcu-nisan-2018

Çeşitli yayınevlerinde editörlük, muhabirlik yapan, kitap ekleri çıkartan Aslı Tohumcu‘nun yeni romanı Durmadan Leyla, yol üstündeki erkek sürülerini, ahlâkın hımhımlarını tuhaf bir rüyayı anlatır gibi anlatıyor. Durmadan Leyla, yazarın kendi ifadeleriyle “yarım kafiyeli, hafif terbiyesiz ve kırık bir fars. İsmi lazım değil bir dişinin seyrü sefer zamanları. Sarmaş salaş uyuyan ve uyanan kahkaha.”

10. Suat Duman – Rakun

Suat duman- rakun nisan 2018

Dünyanın Leşleri romanıyla tanıdığımız Suat Duman‘ın yeni romanı Rakun,  siyasi polisiye türünde soluk soluğa okunacak bir hikayeye davet ediyor.  Eline tutuşturulan Picasso rulosuyla hayatı tamamen değişen sıradan taksi şoförü Can’ın hikayesi Suat Duman romanlarının en heyecanlı halkası.

SUAT DUMAN’DAN “DÜNYANIN LEŞLERİ” – RÖPORTAJ

Yorum Yapmasam Olmaz :)