2023/01/25

Yılın ilk ayını geride bıraktık. İkincisini karşılıyoruz.

Bu yıl, kaç kitap okumak istediğinizi hedeflediniz. Daha fazla kitap okumak için yapmanız gerekenleri biliyorsunuz.

Ama…

Okuma önerilerine mi ihtiyaç duyuyorsunuz?

Şubat ayında hangi kitapları okuyalım? Son zamanlarda hangi kitaplar, kitapçıların raflarını dolduruyor?

Yeni çıkanlar ve eskimeyen klasiklerden oluşan bir seçki, Türk ve dünya edebiyatının en iyileri Şubat Ayı Okuma Önerilerinde sizlerle!

Yeni çıkanlar

Yalnız hatta Yapayalnız – Özlem Esmergül / Destek Yayınları

Özlem Esmergül’ün yazdığı “Yalnız Hatta Yapayalnız”, bir Sait Faik Abasıyanık romanı…

“Okurken elinizden bırakamayacağınız, Sait Faik Abasıyanık’ı yeniden keşfedeceğiniz, 1940’lı yılların siyasi havasını derinden koklayacağınız, sürükleyici kurgusuna kapılıp gideceğiniz bir roman.”

Kaplumbağa Kabuğunda Dünya – John Green / Pegasus Yayınları

Kaplumbaga Kabugunda Dunya -John Green

“Aynı Yıldızın Altında”, “İlk Aşk”, “Kağıttan Kentler”, “Kar Taneleri” gibi genç-yetişkin romanlarına imza atmış John Green’den hakkında çok konuşulan bir roman daha Türkiye’deki kitapçıların raflarındaki yerini aldı. Yeni kitabı uzun zamandır dört gözle beklenen John Green sevgi, direnç ve ömür boyu sürecek arkadaşlıkları konu aldığı bu romanında Aza’nın hikâyesini sarsıcı ve gözü kara bir açıklıkla paylaşıyor.

Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura – Ayfer Tunç / Can Yayınları

Asiklar delidir ya da yazi tura ayfer tunc

Ayfer Tunç’un yeni kitabı “Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura” biri New York’ta, diğeri İstanbul’da yaşayan iki aşığın hikayesini anlatıyor. Kitap 6 Şubat 2018’de okurlarla buluşacak.

Aslında Herkes Haklı –  Ali Lidar / İthaki Yayınları

aslinda herkes hakli ali lidar

Tesirsiz Parçalar, “Z Raporu”, “Alengirli Şiirler” adlı şiir kitaplarıyla tanınan ve sevilen Ali Lidar‘ın şiirlerinden oluşan yeni kitabı “Aslında Herkes Haklı”, şiirseverlerle buluşuyor.

“Dünyanın yükü kendisinden ağırsa, tek çare terazinin kefesine bir tutam adalet koymaktır.

Aslında Herkes Haklı, anılardan bir kırkyama…”

Hukuk Üzerine – Adam Smith / Pinhan Yayıncılık

Hukuk Uzerine Adam Smith

“Milletlerin Zenginliği” ve “Ahlâki Duygular Kuramı” adlı  eserleriyle bilinen, Modern iktisadın kurucusu, ahlâk felsefecisi, İskoç Aydınlanması’nın önemli figürü Adam Smith’in Glasgow Üniversitesi’nde verdiği derslerin notlarının bir araya getirildiği özenli bir çalışma.  Bu eser, Milletlerin Zenginliği’ni açıklamakla kalmıyor; ahlâk felsefesi dersinin üçüncü ve dördüncü bölümlerini oluşturuyor ve  Duygular Kuramı’nın son sayfasında gelecekte yapmayı planladığını söylediği ‘”hukuk ve yönetimin genel prensiplerinin açıklamasının” veya “hukukun tarihinin” de taslakları olarak karşımıza çıkıyor.”

İkinci Yeninin Doğuşu – Osman Özbahçe / Ebabil Yayınları

ikinci yeninin dogusu osman ozbahce

Osman Özbahçe tarafından kaleme alınan “İkinci Yeninin Doğuşu”, Türk şiir tarihinin en etkin akımlarından olan İkinci Yeni akımını şairlerin bakış açılarıyla ele alan ve akımın doğuş yıllarını aydınlatmaya çalışan kapsamlı bir çalışma.

Ufuk Çizgisine İki Bilet – Elif Naz Öğün / Çınar Yayınları

http://www.eskimeyenkitaplar.com/wp-content/uploads/2018/01/ufuk-cizgisine-iki-bilet-elif-naz-ogun

Görme yetisini kaybedeceğini öğrenince Dublin’i terk eden fotoğrafçı Darius ve bir akşam fırçalarla dolu bavulunu alarak İstanbul’daki evini terk eden Işık… Elif Naz Öğün, Ufuk Çizgisine İki Bilet’te korkuları hayallerini yenmiş iki insanın hayata yeniden tutunma hikâyesini anlatıyor. Gencecik bir yazarın, insanı umutlandıran hayallerine ortak olmak isteyen okura iyi gelecek bir roman bu.

Stanley Kubrick Mükemmeliyetin Filmleri – Ali Erden / Cinius Yayınları

http://www.eskimeyenkitaplar.com/wp-content/uploads/2018/01/mukemmeliyetin-filmleri-stanley-kubrick

Dünyaca ünlü dahi yönetmen Stanley Kubrick‘in filmlerini konu alan Stanley Kubrick Mükemmeliyetin Filmleri, sadece Kubrick hayranlarını değil, tüm sinemaseverleri heyecanlandıracak bir çalışma.

Zor Problem: Bilinç – Saffet Murat Tura / Metis Yayıncılık

 

“Zor problem” insan aklının çözemeyeceği kadar zor bir problem mi? “Nesnel” inceleme yöntemlerine dayanan bilim “öznel” bilinç sorununu asla çözemeyecek mi?

Saffet Murat Tuna,  Beynin Gölgeleri adlı kitabında ortaya attığı bu tezini  Zor Problem: Bilinç’te geliştirip netleştirirken okurları da bu tartışmaya katılmaya davet ediyor.

Sanat Tarihinde Aşıklar – Agatha Toromanoff / Hep Kitap Yayıncılık

Aşk… Dünyanın çevresinde döndüğü en güçlü duygu. Ve ona eşlik eden özlem, tutku, sevgi, umutsuzluk, bazen de umut… Aşk zamansız ve evrenseldir. Tıpkı sanat eserleri gibi. Peki ya âşıklar sanat eserlerinin konusu olursa?

Agatha Toromanoff’un Sanat Tarihinde Aşıklar adlı çalışması işte bu sorunun cevabını okurlarla buluşturuyor.

 

Eskimeyen Kitaplar

Anayurt Oteli – Yusuf Atılgan / Can Yayınları

Gecikmeli Ankara treniyle gelen kadın bir gece Anayurt Oteli’nde kalır ve Zebercet’in hayatını değiştirir. Zebercet ve Anayurt Oteli…. Türk edebiyatının unutulmaz bir tipi ve mekanı…

Kendisini otelle sınırlayan Zebercet karakterinin dış dünyayla ilişkisi sınırlıdır. Yusuf Atılgan, Aylak Adam’dan sonra yazdığı bu ikinci romanında yine yalnızlık ve yabancılaşma temalarını işler. Anayurt Oteli, 1987’de Ömer Kavur tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

Korkuyu Beklerken – Oğuz Atay / İletişim Yayınları

korkuyu beklerken oguz atay

Tutunamayanlar romanıyla tanınan Oğuz Atay‘ın Korkuyu Beklerken’de topladığı öyküleri, romanlarını aratmayacak bir anlatım zenginliği ile örülüdür. Sekiz hikayeden oluşan kitap; yabancılaşma, yalnızlık ve umutsuzluk temalarını işlerken topluma uyum sağlayamayanların yaşamlarını konu alır.

Puslu Kıtalar Atlası – İhsan Oktay Anar / İletişim Yayınları

puslu kitalar atlasi ihsan oktay anar

Postmodern romanın en önemli temsilcilerinden olan İhsan Oktay Anar‘ ın ilk romanı Puslu Kıtalar Atlası, okuru sıradışı bir yolculuğa çıkarır. Uzun İhsan Efendi’nin düşlerinden hareketle bir sürü garip olay gerçekleşirken okur, Descartes’ın “Düşünüyorum öyleyse varım.” problematiğinin izinden giden Uzun İhsan Efendi’nin düşleriyle gerçekleri arasında gerçeğin peşine düşer.

Puslu Kıtalar Atlası, İlban Ertem’in çizimleriyle çizgi roman haline getirilmiştir.

Saatleri Ayarlama EnstitüsüAhmet Hamdi Tanpınar / Dergah Yayınları

saatleri ayarlama enstitusu ahmet hamdi tanpinar

Saatleri Ayarlama Enstitüsü, iki uygarlık arasında bocalayan Türkiye toplumunu alaya alan eleştirel bir romandır. Saatlere büyük bir ilgi duyan Hayri İrdal, bir gün bir arkadaşı aracılığıyla Halit Ayarcı ile tanışır. Bu tanışma Hayri İrdal’ın hayatında bir dönüm noktası olacaktır. Halit Ayarcı, Hayri İrdal’ın parasızlığına çözüm olsun diye Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı bir kurum oluşturur ve başına da Hayri İrdal’ı getirir.

Sevgili Arsız Ölüm – Latife Tekin / İletişim Yayınları

sevgili arsiz olum latife tekin

Sevgili Arsız Ölüm, Latife Tekin’in ilk romanı.  Aynı zamanda en çok ses getiren, en  sevilen, üzerine en çok tartışılan kitabı…

Otobiyografik özellikler taşıyan roman, Türk edebiyatındaki Büyülü Gerçekçilik akımının ilk örneklerindendir.

İronik ve masalsı bir üsluba sahip roman, Kayseri’nin Bünyan ilçesinden şehre giden, orada şehir ve köy kültürü arasında yaşamlarını sürdürmeye çalışan bir ailenin yapısını ve özelliklerini ele alır.

Dönüşüm – Franz Kafka / Can Yayınları

donusum-franz-kafka

İlk defa 1915’te Die Weissen Blätter adlı aylık dergide yayımlanan Dönüşüm, Kafka’nın en uzun ve en tanınmış öyküsüdür.  Üzerinden neredeyse bir asır geçmesine rağmen hâlâ tüm dünyada en çok okunan ve konuşulan kitaplar arasındadır.

Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa’nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşerek uyanmasıyla başlayan Dönüşüm, giderek gerçeklikle kurmacanın sınırlarını zorlayan müthiş bir anlatıma dönüşür.

Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi – James Joyce / İletişim Yayınları

sanatcinin-bir-genc-adam-olarak-portresi-james-joyce

Ulysses‘in yazarı olarak tanıdığımız James Joyce‘un biraz gölgede kalmış ama mutlaka okunması gereken eserlerinden biri Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi…

James Joyce’un yarı otobiyografik bu romanı, genç Stephen Dedalus’un bir sanatçı olabilme arzusuyla, hayal gücünü boğan ve yaratıcılığını sindiren kiliseye, okula ve topluma başkaldırışını anlatır.

Siddhartha – Hermann Hesse / Can Yayınları

 

Siddhartha, 1946 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Alman yazar Hermann Hesse‘nin başyapıtıdır. Buddha’nın yaşamının ilk yıllarını şiirsel bir üslupla anlatan Siddhartha,  I. Dünya Savaşı’nı izleyen yıllarda insanları yaşamlarını yeniden kurmaya çağırır ve  Doğu gizemciliğini yüceltir.

Sefiller – Victor Hugo / İş Bankası Kültür Yayınları

sefiller-victor-hugo

Sefiller… Defalarca çevrildi, basıldı, kısaltıldı, çocuk romanı olarak uyarlandı, yine basıldı. Defalarca sinemaya uyarlandı. Sefiller kadar bilinen, uyarlanan ve üzerinde oynanan bir metin, dünya tarihinde zor bulunur. Tesadüf mü? Hayır, değil. Victor Hugo, Fransız edebiyatının gelmiş geçmiş en büyük yazarlarından.  Fransız İhtilali’ni uzun uzun anlattığı sayfalar, tarihçileri kıskandıracak nitelikte. Kürek mahkumu Jan Valjean ve polis müfettişi Javert arasında sürüp giden bir kovalamacayı temel alan bu roman, romantik akımın temel metinlerindendir.

1984 – George Orwell / Can Yayınları

1984-george-orwell

Distopya türündeki roman ,“Büyük Birader”, “Düşünce Polisi”, “101 Numaralı Oda”, “2+2=5” gibi çeşitli terminolojileri ve kavramları günümüz lugâtına dahil etmiştir. Hayvan Çiftliği ile birlikte George Orwell‘in kitapları arasında en çok bilinen ve okunan eseridir.

Roman, II. Dünya Savaşı’ndan sonra oluşan totaliter rejimlere ağır bir eleştiri niteliğindedir ve romandaki alegoriler ve semboller bu totaliter devletleri işaret etmektedir.

Soğukkanlılıkla – Truman Capote / Sel Yayınları


Soğukkanlılıkla‘da Amerikan yazar Truman Capote, adeta bir dedektif gibi, Kansas’ta işlenen gerçek bir cinayetin izlerini sürer.  Ailenin yakınlarıyla, soruşturmayı yürüten dedektiflerle, cezaevindeki mahkûmlarla yıllarca süren görüşmelerin sonucunda ortaya çıkan bu roman, gerçek bir olaydan esinlenerek kaleme alınmış ilk edebi eser olarak da literatüre geçer. Suç ve suçlu psikolojisinin ustalıkla işlendiği satırlarda kendini olayın bir parçası olarak gören okur, sonunu bildiği halde kitabı bitirdiğinde cinayetlerin asıl sorumlusunun kim olduğuna karar vermekte zorlanır.

Sevgi Ekicigil

sevgiekicigil.com

Yorum Yapmasam Olmaz :)