2023/03/29

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’ndaki kutlamalara sert polis müdahalesi nedeniyle Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanı Güler ve İstanbul Valisi Mutlu’ya hakaret ettiği gerekçesiyle 12 yıla kadar hapsi istenen Serbes beraat etti.

emrah-serbes-beraat-etti

İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşması çıkışında konuşan Serbes, “Zaten açılmaması gereken bir davaydı” dedi.

Hazırlanan iddianamede, Türk Ceza Kanunu’nun 125/a maddesi uyarınca “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ettiği” iddiasıyla yargılanan Serbes hakkında 12 yıla kadar hapis isteniyordu.

1 Mayıs akşamı katıldığı bir televizyon programında  Başbakan Erdoğan için, “Recop Tazyik Gazdoğan,” Bakan Güler için “boyunsuz” demiş, ayrıca 1 Mayıs’ta ki kutlamalara gölge düşüren polis saldırıları sonrasında konuşan Serbes, müdahalenin “namussuzluk, şerefsizlik” olduğunu söylemişti.

Savunmasında konuşan Serbes şunları söyledi:

“Hakaret kastıyla değil eleştiri amacıyla söyledim. 1 Mayıs’ta sert bir polis müdahalesi oldu, bayramın kutlanması engellendi. İnsanların üzerine gaz bombaları atıldı, tazyikli su sıkıldı. Amacım ironi yapmaktı. Zaten söylediklerimin doğru olduğu da Gezi direnişinde ortaya çıktı, altı kişi hayatını kaybetti.”

Yorum Yapmasam Olmaz :)