2023/12/06

Bilim insanları, en çok satan kitapların sırrını çözdü.

Amerika’nın New York kentindeki Stony Brook Üniversitesi bilgisayar uzmanları, bir kitabı çok satanlar arasına sokan özelliklerini ortaya koyabilmek amacıyla “istatistiksel stilometri” adını verdikleri bir algoritma geliştirdi.

en-cok-okunan-kitaplarin-sirri-cozuldu

“Association of Computational Linguistics” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre ;

Öngörülen teknik ile sözcükler ve gramerin kullanımı matematiksel olarak irdelenerek, bir kitabın ticari başarı elde edip edemeyeceği yüzde 84 doğruluk oranıyla tespit edilebiliyor.

“Project Gutenberg” arşivinden klasikleşmiş eserleri ele alarak inceleyen bilim insanları, piyasaya sürülen bir kitabın çok satmasında ilginçlik, orijinallik, yazım tarzı ve öykünün ilerleyişi gibi bir dizi unsurun yanı sıra şans faktörünün de etkili olduğuna işaret etti.

Çok satan kitaplarda “ve”, “ancak”, “fakat” gibi bağlaçların sıkça kullanıldığını belirten araştırmacılar, ticari başarı yakalayan eserlerin aynı zamanda sıfatlar ve isimler açısından da zengin olduğunu belirledi. Raflarda kalan kitaplarda ise aşırı derecede fiil ve zarf kullanıldığı ortaya çıkarıldı.

Okur tarafından ilgi gören kitaplarda düşünce süreci betimlenirken rağbet görmeyen kitaplar, çok fazla duygusallık barındırıyor.

Yazım tarzı ile edebi eserlerin ticari başarısı arasındaki ilişkiyi ilk kez irdeleyen araştırmacılar, geliştirdikleri algoritmayı bilim kurgudan şiire birçok alanda uyguladı.

Yorum Yapmasam Olmaz :)