2023/09/27

deniz-gezmis-can-yucel-siiriEdip Akbayram tarafından bestelenen, Can Yücel’in ‘ Aşk olsun sana çocuk aşk olsun..’ şiirini hangimiz bilmez? Usta şair Can Yücel, “Mare Nostrum” adını taşıyan unutulmaz şiirini Türkiye’de devrimci gençlik hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş’in anısına yazmıştır. “Mare Nostrum” latincede “Bizim Deniz” anlamına gelmektedir. Şiirin başlangıcını hepimiz biliriz:

“ En uzun koşuysa elbet Türkiye’de de devrim

O, onun en güzel 100 metresini koştu.. ”

Şair, metoforik bir biçimde, Deniz Gezmiş’i devrim tarihimizdeki öncülüğünü vurgulamak istercesine ‘en güzel 100 metreyi koştuğunu’ dile getirmiştir.

Elbette şairin ifade ettiği farklıydı ancak en hızlı iki yüz metreyi aslında, bir zamanlar Türkiye İşçi Partisi’nin ( TİP ) de genel başkanlığını yapmış olan Mehmet Ali Aybar 1931’de Balkan oyunlarında 22 dk, 06.sn ile koşmuştu. Hem de Türkiye rekorunu kırarak.. Aşağıdaki fotoğrafta da en soldaki isim 22 yaşındaki Mehmet Ali Aybar diğer iki atletin önünde görülüyor.

politikaci-mehmet-ali-aybar-atlet-kosu-robert-koleji

Bu ve daha ilginç bir çok ayrıntının açıklandığı, kendimiz mantıklı bulduğumuz ancak alay edileceği endişesiyle çevremize sormaya çekindiğimiz soruların cevaplandığı bir kitap İnkılap yayınlarından çıkan, Akdoğan Özkan’ın yazdığı Gafillikler Kitabı – Boş Bulunup Yanlış Bildiğimiz 101 Şey. Kitap ayrıntılara dikkat eden, gizleri çözmeyi seven meraklı okurlar için başucu kitabı olma özelliğini taşıyor.

Geçtiğimiz günlerde ölüm yıldönümünde andığımız, Çağdaş Şiirimizin usta ismi Can Yücel’in yazımıza konu olan Mare Nostrum’ u bu vesileyle paylaşalım.

grafillikler-kitabi-akdogan-ozkan“En uzun koşuysa elbet

Türkiye’de de Devrim

O, onun en güzel yüz metresini koştu

En sekmez luverin namlusundan fırlayarak …

En hızlısıydı hepimizin,

En önce göğüsledi ipi…

Acıyorsam sana anam avradım olsun

Ama aşk olsun sana çocuk, Aşk olsun…”

Hande Yavşan Güvendik

Yorum Yapmasam Olmaz :)