2023/01/25

Harper Lee’nin “Bülbülü Öldürmek” (To Kill a Mockingbird ) adlı eseri “bir kadın yazar tarafından kaleme alınan ve okurların hayatını en çok etkileyen” roman olarak seçildi. 

Harper Lee

İngiltere ‘de Baileys Kadın Yazarlar Ödülleri tarafından düzenlenen yarışmanın kazananı olan Harper Lee’nin “Bülbülü Öldürmek” adlı romanı sosyal medya üzerinden halkın oylaması sonucu seçildi.

“Bülbülü Öldürmek” Romanı

to-kill-a-mockingbird-harper-lee-Harper Lee’nin bugüne kadar yazdığı tek roman olma özelliğini koruyan ve Pulitzer ödüllünü de kazanan “Bülbülü Öldürmek” 1960’da yayınlandı.

Yayınlandığı dönemde büyük bir başarı elde eden “Bülbülü Öldürmek”, modern Amerikan Edebiyatı’nın klasikleri arasında yerini almaktadır.  Roman, yazarın 1936 yılında, on yaşındayken yaşadığı bir olayı temel almaktadır. Lee, yaşadığı kasabanın civarında olan bu olayın ailesi ve komşuları üzerindeki etkilerini gözlemleyerek eserini oluşturdu.

Bülbülü Öldürmek, ABD’nin güneyinde Maycomb adlı kurgusal bir kasabasında geçer. Jean Louse “Scout” Finch adında küçük bir kızın bakış açısından kaleme alınmış olan eser, bugüne dek dünyada en çok satan romanlar arasında yer almaktadır ve aynı adı taşıyan, başrolde Gregory Peck’in yer aldığı, klasik bir film de olmuştur.

Scout’a eşlik eden Jem, her ikisinin en yakın arkadaşı Dill ve bir avukat olan babaları Atticus Finch’in başlarından geçeni konu alan roman, ABD’de asılsız bir iddiayla yargılanan bir zenciyi savunmakla görevlendirilen, bu yüzden kasabanın geri kalanıyla ters düşen Atticus Finch’in etrafında şekillenir.

truman-capote-ve-harper-lee

Romandaki “Dill” karakteri yazar Harper Lee’nin çocukluk arkadaşı olan Truman Capote’den esinlenilerek yaratılmıştır. O zamanki adı Truman Persons olan Capote, tıpkı romanda Dill’in Scout’ların kapı komşusu olduğu gibi, Harper Lee’nin kapı komşusuydu.

Harper Lee’nin romanı dışında yapılan oylama ile 20 kitap daha listede yerini aldı. 

Bir Kadın Yazar Tarafından Yazılan En İyi 20 Kitap

to-kill-a-mockingbird-harper-lee1) “Bülbülü Öldürmek” – Harper Lee

2) “Damızlık Kızın Öyküsü” – Margaret Atwood

3) “Jane Eyre” – Charlotte Brontë

4) “Harry Potter” serisi –J.K. Rowling

5) “Uğultulu Tepeler” – Emily Brontë

6) “Gurur ve Önyargı” – Jane Austen

7) “Rebecca” –Daphne du Maurier

8) “Küçük Kadınlar” – Louisa May Alcott

9) “Gizli Tarih” – Donna Tartt

10) “I Capture the Castle” – Dodie Smith

11) “Sırça Fanus” –Sylvia Plath

12) “Sevilen” – Toni Morrison

13) “Rüzgar Gibi Geçti” – Margaret Mitchell

14) “Kevin Hakkında Konuşmalıyız” –Lionel Shriver

15) “Zaman Yolcusunun Karısı” – Audrey Niffenegger

16) “Middlemarch” – George Eliot

17) “I Know Why the Caged Bird Sings” – Maya Angelou

18) “Altın Defter” – Doris Lessing

19) “Renklerden Moru” – Alice Walker

20) “Kadınlara Mahsus” – Marilyn French

1 thought on “EN İYİ KİTABI YAZAN KADIN YAZAR

  1. ‘Bülbülü Öldürmek’ kitabi Altin Kitaplar taraindan Türkceye kazandirilmis. Ama Yeni baskisini bulamiyorum bir türlü:(

Yorum Yapmasam Olmaz :)