2023/02/01

CAN Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak için her yıl düzenlenen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, Pera Palas’taki törenle Küçük İskender’e verildi.

kucuk-iskender-erdal-oz-odulu

Geçen yıl Cemil Kavukçu’nun aldığı Erdal Öz ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Can Yayınları’nın Genel Müdürü Can Öz, ülkenin geçirdiği zor zamanlara rağmen edebiyat için bir araya gelen kalabalığa teşekkür etti. Daha sonra mikrofonu eline alan Erdal Öz Edebiyat Ödülü Jüri Başkan Yardımcısı Feride Çiçekoğlu, Küçük İskender’i oybirliği ile seçtiklerinden dolayı oldukça mutlu olduklarını belirtirken şairin şiirlerinden de bir kaç mısra okuyarak Küçük İskender’i sahneye davet etti.

Yazdığı, Flu’es, Cehenneme Gitme Yöntemleri, Zatülcenp romanlarının yanısıra pek çok da şiir yazan Küçük İskender, kendisine bu ödülü layık gören jüriye teşekkürlerini sunduktan sonra, sözlerine şöyle devam etti; “ Normalde huyum olmayan bir şeydir konuşma notu oluşturmak… Fakat bu ödül beni çok heyecanlandırdığı için söylemek istediklerimi unutmak istemedim. Tahmin edersiniz ki çocukların öldüğü bir ülkede yaşamak, yazmak anlamsız geliyor bazen. Ben bu ödülü o çocuklar için alıyorum demek isterdim. Ama ölmek, ödül almaktan büyük bir iş!”

Ödül töreni ayrıca Mor ve Ötesi’nin solisti Harun Tekin’le renklendi.

Yorum Yapmasam Olmaz :)