FAULKNER’İN NOBEL MADALYASI DA AÇIK ARTIRMADA

Amerikalı yazar William Faulkner’dan kalan koleksiyon açık artırmayla satılıyor. Koleksiyonda Faulkner’a ait Nobel madalyası, edebi metin taslakları, mektupları ve çizimleri yer alıyor.

William-faulkner

Dünya edebiyatının ünlü yazarlarından Nobel edebiyat ödüllü William Faulkner’a ait değerli belge ve eşyalardan oluşan koleksiyon, Haziran ayında New York kentinde açık artırmayla satışa sunulacak.

Koleksiyonerler, Sotheby’s müzayede evinin organize ettiği açık artırmada, özellikle Faulkner’ın Nobel madalyası, Nobel sertifikası ve ödül töreninde yaptığı konuşmanın taslağının büyük ilgi göreceğini bekliyor.

Faulkner ailesinin geçen yıl Charlottesville’deki çiftlik evinin ambarında, eski bir kutunun içinde bulduğu belgeler de ünlü yazarın geçmişine ışık tutmaları açısından önemli bulunuyor.

Koleksiyonda Faulkner’ın yayımlanmamış hikaye taslakları 1925’te ailesine, 1935’te ise eşi Estelle’e gönderdiği mektup ve kartpostallar da yer alıyor.

Mektuplardan birinde, ağzında piposu ve uzamış sakallarıyla büyük yazarın bir otoportresi çizimi de yer alıyor.

Satışa çıkarılacaklardan biri de Faulkner’in eşi için 1921’de yazdığı uzun şiirin daktilo edilip kitapçık haline getirilmiş versiyonu. Büyük yazarın, kendi elleriyle ciltlediği bu şiir kitapçığının kayıp olduğu düşünüyordu.

Nobel Edebiyat Ödülü’nü 1949’da alan, 20. yüzyılın en büyük romancılarından Faulkner’ın koleksiyonuna herkesin talip olabileceği belirtiliyor. Ancak aile bu değerli parçaların bir kamu kuruluşu tarafından sahiplenilmesini arzu ettiğini açıkladı.

Yorum Yapmasam Olmaz :)