2023/09/20

Felekşan Onar’ın ‘Kanatsız Kuşları’ Berlin’de sergilenecek.

Felekşan Onar’ın “Kanatsız Kuşları” Berlin’in önde gelen Bergama Müzesi’nin İslam Sanatları Müzesi’nde sergilenecek.

Cam Sanatçısı Felekşan Onar’ın Suriyeli mültecilerin durumuna dikkat çektiği ‘Kanatsız Kuşlar’ eseri, iç savaş nedeniyle yok olan eski Halep’in üzücü kaderini de yansıtıyor.

Felekşan Onar’ın 27 kuştan oluşan camdan ‘Kanatsız Kuşlar’ eseri, 26 Ocak’tan itibaren Berlin’de İslam Sanatları Müzesi’ndeki Aleppo Odası’nda sanatseverler ile bulışacak.

Onar, tasarladığı ‘Kanatsız Kuşları’ ile Suriyeli sığınmacıların durumuna dikkat çekiyor.

Onar, eseri üretirken İstanbul’un Pera semtinde bulunan stüdyosundaki sahnelerin kendisine ilham verdiğini anlatarak, “Mülteciler kendilerini kaotik bir kentin ortasında buluyor. Geleceklerini, nereye gideceklerini bilmedikleri için merdiven ve kaldırımlarda oturuyorlar. Aynı yerde gidip-geliyorlar, ancak uçup gidemiyorlar” diyor.

Felekşan Onar’ın 27 kalıp üflemeli camdan tasarladığı kuşları‚ Aleppo Odası’ndaki dekor ile farklı bir biçimde harmanlanıyor.

Duvar paneli ve duvar kağıdı renkli tavus kuşları, ördekler ve güvercinlerden oluşan ve kanatları kesilmiş küçük, kırılgan kuşlara karşıtlık oluşturuyor.

‘Kanatsız Kuşlar’ sadece iç savaş nedeniyle yok olan eski metropolün üzücü kaderini anımsatmakla kalmıyor, aynı zamanda günümüz Türkiyesi’nde Suriyeli mültecilerin durumunun hissiyatını da yaşatıyor.

Felekşan Onar’ın “Kanatsız Kuşlar”ı, 8 Nisan 2018’e kadar Berlin İslam Sanatları Müzesi’nde görülebilecek.Yorum Yapmasam Olmaz :)