2023/12/06

ferzan-ozpetekTaksim Gezi Parkı olayları ile başlayıp bütün ülkeye yayılan eylemler ve buna karşılık polis tarafından gösterilen aşırı şiddet, ünlü yönetmen Ferzan Özpetek’i de harekete geçirdi.

Üniversite eğitimini İtalya’da alan ve bununla beraber yaklaşık 36 yıldır İtalya’da yaşayen Özpetek,  İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino’ya  Türkiye’de yaşananlara sert bir tepki vermesi için çağrıda bulundu.

 Özpetek, Twitter hesabından seslendiği İtalya Dışişleri Bakanı Bonino’ya şu mesajları gönderdi:

“Sevgili Emma, Türkiye’de olanlarla ilgili ikinci annemden sert bir reaksiyon bekliyorum. İtalya!”

“emmabonino Türkiye’yle çok fazla ekonomik çıkarların olduğunu biliyorum ama tüm bu olanlar karşısında sert bir tepki bekliyorum.”

“Sevgili Emma, iyi akşamlar. Türkiye’de olanlarla ilgili söyleyecek sözüm yok. Bir şeyler yapılabilir mi?”

Diğer taraftan Sol-Ekoloji ve Özgürlük Partisi lideri Nichi Vendola da, “Erdoğan rejiminin, göstericilere karşı toksik madde kullanması kabul edilemez. İtalyan Hükümeti neden sessiz?” dedi.

Demokrat Parti (PD) milletvekillerinden Enzo Amendola ise polisin kimyasal madde karıştırılmış su kullanımının kabul edilemez olduğunu belirterek, “İtalya Hükümeti ve Avrupa, sesini yükselterek, dönüşü olmayan yola gidilmeden taraflar arasında barışa katkıda bulunmalı” açıklaması yaptı.

Yorum Yapmasam Olmaz :)