2023/09/27

3 Mayıs’ta başlayacak olan “Fethiye Kültür Sanat Günleri” , farklı ülkelerden yerel müzik gruplarının katılımı ile  oluşan Dünya Müzikleri Konserleri ile açılışını yapacak.

Fethiye Turizm Tanıtım Eğitim Kültür ve Çevre Vakfı (FETAV) ile Fethiye Belediyesi işbirliğinde gerçekleşecek 6’ncı Fethiye Kültür Sanat Günleri, farklı ülkelerden yerel müzik gruplarının yanı sıra, yazar, sanatçı ve fotoğrafçılarla sanatseverleri bir araya toplayacak.

fethiye-kultur-sanat-gunleri3 Mayıs’ta ki  açılış töreni, kortej yürüyüşü ve şehir gezisiyle başlayacak, hafta boyunca sanatsal etkinliklerle devam edecek. Festival, 11 Mayıs akşamı yapılacak resim müzayedesiyle sona erecek. Öğrencilerin sanata ve edebiyata ilgisinin artması için Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi, Beşkaza Meydanı ile Kayaköy’de sergi, söyleşi ve atölye çalışmaları yapılacak.

12 FARKLI ÜLKE İLE MÜZİĞE DOYULACAK

Festival kapsamında düzenlenecek Dünya Müzikleri Konserleri’ne ABD, Endonezya, İspanya, Hindistan, Gürcistan, Yunanistan, İngiltere, Kazakistan,Bulgaristan, Karadağ, Macaristan ve Ukrayna’dan yerel müzik grupları katılacak. Gruplar, Beşkaza Meydanı’nda verilecek konserlerde 5 gün boyunca sahne alacak. Dünya kültürlerinin müzikleri aracılığıyla Fethiye’de tanıtılmasını amaçlayan konserler, halka açık ve ücretsiz olacak.

ÖĞRENCİ YAZAR BULUŞMASI

Etkinlikler kapsamında Fethiye’ye gelecek yazar, sanatçı ve fotoğrafçılar ilk ve orta dereceli okullarda atölye ve eğitim çalışmaları yapacak. Köy okullarına öncelik tanınacak çalışmalarda öğrenciler, sanatçılarla tanışıp, onlarla birlikte söyleşi, resim ve heykel yapma fırsatı bulacak.

Festivalde ayrıca öğrencilerin katılacağı kısa film, röportaj, Fotoğraf ve resim yarışmaları yapılacak. Eserler jüri tarafından değerlendirilecek, dereceye giren öğrenciler ödüllendirilecek.

HEDEF KİTLE ÖĞRENCİLER

Fethiye Kültür Sanat Günleri Düzenleme Komitesi Başkanı Mustafa Şıkman, festivalde öğrencilere yönelik eğitim çalışmalarına ağırlık verildiğini aktaran Şıkman, şöyle devam etti:

“Fethiye Kültür Sanat Festivali’nin en önemli ayaklarından biri eğitim çalışmaları. Festivale katılan yazar, sanatçı ve fotoğrafçılar okullara giderek öğrencilerle etkileşime geçecek. Okullarımızda resim, Fotoğraf ve heykel çalışmaları yapılacak. Bu yıl halkla biraz daha bütünleşmek için mini bir kitap fuarı da yapacağız. Liseler arası kısa film, Fotoğraf ve Yunus Nadi Röportaj Yarışması’nın ilgiyle izleneceğini düşünüyoruz. Festival çerçevesinde 6 Mayıs’ta, bağlama üstadı Ramazan Güngör’ü anacağız. Ayrıca Kayaköy’deki tarihi kiliselerin bahçesinde Fotoğraf ve resim sergileri açılacak.”

‘HERKESİ BEKLİYORUZ’

Dünya müzikleri konserlerinin tüm Türkiye’de ilgi uyandırmasını beklediklerini kaydeden Mustafa Şıkman, Mayıs ayının Fethiye’de konaklamak için de uygun bir zaman olduğunu dile getirdi. Festivali takip etmek için Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden misafirler beklediklerini anlatan Şıkman şöyle dedi:

“Festivale gelen konuklarımız Seza Aksoy, Gülsüm Cengiz, İnci Aral, Sevim Ak, Adnan Binyazar, Zehra İpşiroğlu, Behiç Ak, Murat Gülsoy, Aydın Ilgaz, Tekin Sönmez, İpek Ongun, Mehmet Güler, Muhammer Erkul, Hüseyin Fatih Erdoğan, Mehmet Atay ve Soner Yalçın gibi isimleri yakından tanıma, onlarla söyleşi yapma ve kitaplarını imzalatma imkanı bulacak. Festivali izlemek için Türkiye’nin her bölgesinden misafirlerimizi Fethiye’ye bekliyoruz.” 

Gerekli Detayları aşağıdaki Link’ten de bulabilirsiniz.

http://www.fethiyefestival.com/

Yorum Yapmasam Olmaz :)