2023/09/20

Filmekimi için geri sayım başladı. Her yıl İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Ekim ayında düzenlenen festival, bu yılda dopdolu bir içerikle sinemaseverlerle buluşmayı bekliyor.

Sonbaharın rengi Filmekimi, 7-16 Ekim’de İstanbul’da Atlas, Beyoğlu, City’s Cinemaximum ve Kadıköy Rexx sinemalarında sinemaseverlerle buluşmak için gün sayıyor.  Bu yıl 15 yaşına basan festival, 51 filmle Ekim ayının en parlak sinema etkinliği olmayı sürdürüyor. Bu yıl Vodafone FreeZone sponsorluğunda gerçekleşen Filmekimi,  7-16 Ekim tarihlerinde İstanbul’da 10 gün sürecek bir maratonla birlikte İstanbul dışında da gösterimlerine devam edecek. İstanbul dışı gösterimlerine 2011’de başlayan Filmekimi, bu yıl da Türkiye’nin farklı şehirlerindeki sinemaseverlere yılın en iyi ve en güncel filmlerini sunmaya devam edecek. Filmekimi Ankara, İzmir, Bursa’nın ardından bu yıl ilk kez Eskişehir’e de uğrayacak. Film gösterimleri 7-9 Ekim’de Ankara’da, 13-16 Ekim’de İzmir’de, 21-23 Ekim’de Bursa ve Eskişehir’de olacak.

Pedro Almodovar’dan Stephen Frears’e; Kim Ki-duk’tan Jim Jarmusch’a; korkudan komediye; Cannes’dan Toronto’ya çoğu ödüllü 51 film Filmekimi’nde…

filmekimi-elijah-wood

Bu yıl “Sonbaharın rengi Filmekimi” temasıyla hazırlanan afişlerde birbirinden ünlü isimler yer alıyor: Juliette Binoche, Berenice Bejo, Angeliki Papoulia, Şebnem Bozoklu’nun yanı sıra Elijah Wood, Fırat Çelik ve Berk Hakman.

Bu yıl Filmekimi programında Fransa’nın en ünlü oyuncularından,  Slack Bay / Ma Loute filminde rol alan Juliette Binoche, Sweet Dreams / Tatlı Rüyalar’ın güzel oyuncusu Berenico Bejo, Yüzüklerin Efendisi serisinin yıldızı Elijah Wood, yönetmen Yorgos Lantimos’un Dogtooth / Köpek Dişi, Alpler ve The Lobster filmlerindeki performanslarıyla dikkati çeken Angeliki Papoulia yer alıyor.

Türkiye’den ise dünya prömiyerini Cannes’da Eleştirmenlerin Haftası bölümünde yapan Albüm filminin başrol oyuncusu Şebnem Bozoklu, Welcome, Ay Büyürken Uyuyamam, 8 Saniye filmleriyle “Fatmagül’ün Suçu Ne”, “Gönül İşleri”, “Poyraz Karayel” dizilerinden tanıdığımız Fırat Çelik ile Saklı Yüzler, Tepenin Ardı filmleri ve “Hatırla Sevgili”, “Mazi Kalbimde Yaradır”, “Hayatımın Aşkı” dizilerinde rol alan Berk Hakman afişlerde yer alıyor.

filmekimi-2016

Haftaiçi gündüz seanslarının 8 TL’den satışa sunulduğu festivalin biletleri, 1 Ekim itibariyle Biletix’ten; Atlas ve Rexx sineması gişelerinden edinilebilecek. Lale Kart üyeleri ise 27 Eylül itibariyle satışa çıkan biletleri %25’e varan indirimlerle alabilecekler. Festival boyunca, bir bilet alan Vodafone Free Zone’lu sinemaseverler ikinci bilet hediye kampanyasından yararlanabilecekler.

Ayrıntılı bilgi için : filmekimi.iksv.orgYorum Yapmasam Olmaz :)