FOTOĞRAFLARLA NAZIM HİKMET…

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın Nazım Hikmet’in doğumunun 111′inci yıl dönümü için hazırladığı Alnımın Çizgilerindesin Memleketim-Nazım Hikmet’in Yolculuk Fotoğrafları Sergisinin kapısı ziyaretçilere açıldı.
 
nazım-hikmet
Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde yapılan sergide, Nazım Hikmet’in “rüyalarımın memleketi” diye adlandırdığı Moskova’ya üçüncü gidişinden sonraki 1951-1963 yılları arasındaki fotoğrafları sergileniyor.
 
Sergideki fotoğraflar, Nazım Hikmet üzerine çalışmalarıyla tanınan M. Melih Güneş tarafından Vera Tulyakova Hikmet Arşivi, Rusya Devlet Edebiyat ve Sanat Arşivi ile başka ülkelerdeki arşivlerden getirilerek oluşturuldu.
 
Sergide, Nazım Hikmet’in yurt dışı fotoğrafları ile Türkiye dışında basılan bazı kitapları, plakları, ses bantları, M. Melih Güneş’in hazırladığı ‘Bir Yitik Miras Nazım Hikmet’ başlıklı video çalışması ve bazı fotoğrafların orijinalleri de görülebiliyor.
 
Sergide Nazım Hikmet’in eserlerini bir katalogda toplamayı ve kurulabilecek müze için kaynak temin etmek amaçlanıyor. Ayrıca sergide çocuklara yönelik etkinlikler de yer alacak.
Sergi, 28 Şubat’a kadar devam edecek.

Yorum Yapmasam Olmaz :)