FRANZ KAFKA EDEBİYAT ÖDÜLÜ SAHİBİNİ BULDU

amos_ozÇek Cumhuriyeti’nin Prag şehrinde Franz Kafka Derneği tarafından verilen ödülün sahibi bu sene İsrailli yazar Amos Oz oldu.

Uluslararası jürinin değerlendirmesi sonucu ödüle layık görülen Amos Oz ayrıca 10 bin dolarlık para ödülünün de sahibi oldu. Ödül töreni Prag’da ekim ayında gerçekleştirilecek.

2005 yılından bu yana Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilmekte olan Amos Oz, ayrıca 2008 yılında “Geçmişin Yaratıcı Çevirisi” ile de Dan David Ödülü’nün sahibi olmuştur. Siyonist Sol görüşlü olduğunu belirten Amos Oz, İsrail’deki siyonist olmayan sol harekete karşı eleştirileriyle de tanınır. Aralık 2008’de, Gazze Savaşı’ndan birkaç gün önce Yediot Aharonot yayımlanan ve Hamas’a karşı İsrail hükûmetini askerî harekâta çağıran bir beyanı imzalayanlardan olmuşsa da iki hafta sonrasında yine Yediot Aharonot’ta Hamas ile ateşkesi destekleyen bir yazı kaleme almıştır.

Franz Kafka Ödülü’nü kazananlar arasında geçmişte İrlandalı yazar  John Banville, Amerikalı romancı  Philip Roth, Nobel ödüllü Elfriede Jelinek, Haruki Murakami, Harold Pinter de bulunuyor.

Yorum Yapmasam Olmaz :)