2023/12/05

İngiltere’de gençler arasında yapılan bir araştırmaya göre düşünülenin aksine matbu kitapların e-kitaplara tercih edildiği ortaya çıktı.

Yapılan araştırmada, kendi  fotoğraflarını çekmeye ya da en son mobil uygulamayı yüklemeye takıntılı elektronik müptelası bir kuşak olarak bilinmesine karşın 16-24 yaş arası genç erişkinlerin yüzde 62’sinin matbu kitapları e-kitaplara tercih ettiğini ortaya koydu.

Gençler dijital içeriğe karşı fiziksel ürün tercihleriyle ilgili soruya yanıt verirken matbu kitapları, filmler (yüzde 48), gazete ve dergiler (yüzde 47), CD’ler (yüzde 32) ve video oyunlarının (yüzde 31) önünde en çok arzu edilen fiziksel medya olarak öne çıkardı.

25 Eylül-18 Ekim arasında online olarak yürütülen ve bin 420 genç erişkinin katıldığı satın alma ve kullanım konulu araştırmayı düzenleyen Voxburner ajansından Luke Mitchell, “16-24 yaş grubunu akıllı telefon ve dijital aygıtlarına bağlı bir grup olarak düşündüğümüz için sonuç şaşırtıcı” dedi.

E-KİTAP FİYATLARI GEREĞİNDEN PAHALI

Matbu kitabın tercih edilmesinin iki önemli nedeni alışverişin ekonomikliği ve onlara karşı hissedilen duygusal bağ. E-kitap fiyatlarıyla ilgili soruyu yanıtlayan genç erişkinlerin yüzde 28’i fiyatların yarı yarıya daha düşük olması gerektiğini belirtirken sadece yüzde 8’i fiyatları adil buldu

Ankete göre genç erişkinlerin matbu kitap tercihleriyle ilgili diğer en önemli gerekçeleri şöyle: “Ürünü elimde tutmayı seviyorum” (yüzde 51), “Tek bir aygıta mahkum değilim” (yüzde 20) “Kolayca paylaşabiliyorum” (yüzde 10), “Ambalajı seviyorum”(yüzde 9) ve “Kullandıktan sonra satabiliyorum” (yüzde 6).

Matbu kitapların tercihiyle ilgili niteliksel yorumların “Biriktiriyorum”, “Kokusunu seviyorum”, ve “Kitap raflarımın dolu olmasını istiyorum,” gibi yanıtlar içerdiğini söyleyen Mitchell, “Kitaplar statü sembolleridir. İnsanların Kindle’larında ne okuduklarını göremezsiniz” yorumunu yaptı.

(Guardian)

1 thought on “GENÇLER HANGİSİNİ TERCİH EDİYOR?

  1. Kitap arkadaştır odamda rafımda binlerce kitap kokusuyla karşılar beni.. Yere düşürebilir kahve dökebilir küçük notlar bırakır arkadaşlarıma süprizler yapabilirim bunlar kitaba hayat verir “Kitaplar statü sembolleridir. İnsanların Kindle’larında ne okuduklarını göremezsiniz” yorumu gülünç geldi kahve içmek mi kafein hapı yutmak mı? hangisi daha anlamlı?

Yorum Yapmasam Olmaz :)