2023/01/27

Bu yıl 24. kez düzenlenecek olan Gezici Festival bugün Ankara’dan başlıyor. Gezici Festival’in uzun yolculuğuna dünya ve Türkiye sinemasından pek çok önemli film eşlik edecek.

Ankara Sinema Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 30 Kasım’da yirmi dördüncü kez yollara düşüyor.

Festival, 30 Kasım – 6 Aralık’taki ilk durağı Ankara’nın ardından, 7-9 Aralık tarihleri arasında Sinop’u, 10-13 Aralık’ta ise Kastamonu’yu ziyaret edecek.

Gezici Festival farklı özel başlıklar altında geniş bir yelpazeye yayılan filmler sunuyor izleyiciye ve yılın en iyi filmleriyle sinemaseverleri dünya sinemasında bir yolculuğa çıkarıyor. Cannes, Locarno ve Karlovy Vary gibi önde gelen festivallerden ödüllerle dönen, yılın en çok konuşulan filmleri Dünya Sineması bölümünde gösterilecek. Bu bölümde yer alacak filmler arasında Cannes’ın Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde dünya prömiyerini yapan Phillippe Faucon imzalı ‘Amin’,  Cannes’da En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan melankolik aşk hikâyesi ‘Soğuk Savaş’ (y: Pawel Pawlikowski), usta yönetmen Sergei Loznitsa’nın bu yıl Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan ve Ukrayna’nın Oscar adayı olarak seçilen filmi ‘Donbass’, ve yine Cannes’da festivaldeki en iyi ilk filme verilen Altın Kamera Ödülü dahil dört ödül kazanan ‘Kız’ da yer alıyor.  

Türkiye’den ise dünya prömiyerini Venedik’te yapan ve Adana’dan üç Altın Koza ödülü alan ‘Anons’,Ali Kemal Çınar’ın dördüncü uzun metrajı ‘Arada’, Türkiye korku sineması külliyatı içinde farklı bir yerde duran Can Evrenol’un ikinci uzun metrajı Ev Kadını, Tolga Karaçelik’in Sundance’te Dünya Sineması Büyük Ödülü’nü kazanan üçüncü uzun metrajlı filmi ‘Kelebekler’ ve Ahmet Boyacıoğlu’nun Ankara’nın bir kenar mahallesinde yaşayan taksi şoförü Mehmet, kahve işletmecisi Metin ve işsiz gazeteci Adnan’ın öyküsünü anlatığı filmi ‘Paranın Kokusu’ bu yılın seçkisinde öne çıkıyor.

Küratörlüğünü eleştirmenler Jonathan Rosenbaum ve Ehsan Khoshbakht’in yaptığı, sahte haberler üzerine filmler içeren Yalanlar Çağı, mültecilerle ilgili filmlerin yer alacağı Sığınma(sız), festivalde yer alacak diğer bölümlerden. Ayrıca Stephen Horne ve Frank Bockius’un canlı müziği eşliğinde sunulacak sessiz sinema tarihinden iki sıradışı film de Sessiz Serüven bölümünde izleyicilerle buluşacak.

Gezici Festival’in son yıllardaki klasikleşen bölümlerinden biri haline gelen, güncel sanat alanında işler üreten sanatçılar ile festival izleyicisini buluşturan bölümün bu yılki sanatçı konuğu Didem Pekün. Bölümde, sanatçının ödüllü filmi “Araf” ve ünlü ses sanatçısı Tülay German’ın hayat öyküsünü anlatan belgesel “Tülay German: Kor ve Ateş Yılları” gösterilecek.

Gezici Festival’de her yıl olduğu gibi bu yıl da ünlü bir sinemacının, tematik bir başlık altında sinema tarihinden seçtiği üç klasik izleyicilerle buluşacak. Ayrıca festivalde bu yıl ilk kez Türkiye sinemasının genç kuşağından sürpriz bir ismin hazırladığı bir kısa film bölümü de yer alacak.

1995 yılından bu yana Gezici Festival’i yalnız bırakmayan ve her yıl festivale birbirinden özgün afişler sunan Behiç Ak, 24’üncü yılda da hazırladığı afişle Gezici Festival’e desteğini sürdürüyor.

Gezici Festival Ankara Programı için tıklayınız.

Gezici Festival Sinop Programı tıklayınız.

Gezici Festival Kastamonu Programı tıklayınız
Yorum Yapmasam Olmaz :)