GODOT’YU BEKLERKEN YENİDEN SAHNEDE

20.İstanbul Tiyatro Festivali’nin açılış oyunu olan Samuel Beckett‘in yazdığı Godot’yu Beklerken için programa ek bir gösterim daha kondu.

Godot’yu Beklerken 28 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Uniq Hall‘de bir kez daha seyircinin önüne çıkacak.

Şahika Tekand ve Studio Oyuncuları, 1990’da Samuel Beckett’le başladıkları serüvenlerini, bu kez yazarın en önemli tiyatro metinlerinden biri ile sürdürüyor. Tekand, oyunda beklemek eylemi ve beklenti, umut ve umutsuzluk, varolma arzusu ve varolmaya mahkûmiyet kavramlarını, doğuşla vadedilen geleceğin sonluluğunun yarattığı akıl dışılık ve bunu akla uygun kılmak üzere verilen çaresiz uğraşı ifade eden bir düzen kuruyor.

Yazan: Samuel Beckett
Yöneten: Şahika Tekand
Oyuncular: Onur Berk Arslanoğlu, Cem Bender, Sedat Kalkavan, Nilgün Kurtar,Mehmet Okuroğlu, Yiğit Özşener

godot-yu-beklerken-yigit-ozsenergodot-yu-beklerken-samuel-beckett godot-yu-beklerken-samuel-beckett-2 godot-yu-beklerken-samuel-beckett-3 godot-yu-beklerken-samuel-beckett-4 godotyu-beklerken-samuel-beckett-5

Godot’yu Beklerken (En Attendant Godot , Waiting for Godot)

Samuel Beckett‘ın 1949 yılında Fransızca olarak kaleme aldığı ve ilk kez 1953’te Paris’te sahnelenen ünlü eseridir.

Godot’yu Beklerken kısa bir süre içerisinde Fransa’da ün kazandıktan sonra 1954 yılında Beckett tarafından bazı değişikliklerle İngilizceye çevrilmiş ve başka ülkelerde de sahnelenmeye başlanmıştır.

Oyunun varoluş sancıları çeken kahramanları Vladimir ve Estragon, yolları kesiştiğinde birbirleriyle iletişim kurmaya çalışır. Her gün yinelenen bu ritüelde bellek, işlevini yerine getiremeyince de gerçekliğin kesinliğinden uzaklaşmaya başlarlar.

Eylemsizliklerine yenilmiş insanların, Godot adında ne olduğu bilinmeyen bir kimse veya “şeyi” beklemelerini konu alan en önemli absürt tiyatro eserlerinden biri olan Godot’yu Beklerken hızla klasikleşmiş ve kimileri tarafından tüm zamanların en iyi oyunu olarak kabul edilir.

Bilet Fiyatları

Tam: 45 TL

Öğrenci :28,5 TL

Bilet Satın almak için tıklayınız.

Yorum Yapmasam Olmaz :)