2023/09/18

Michigan Eyalet Üniversitesi’nden uzmanların yaptığı bir araştırmaya göre, dünya çapında okunma rekoru kıran “Grinin Elli Tonu” adlı kitabı okuyan kadınlara ‘bir haller oluyor’.

Araştırmaya göre; Fifty Shades of Grey/ Grinin Elli Tonu serisinin tamamını okuyan kadınların, birden fazla partner sahibi olmaya ve aşırı içki içmeye yatkın olduğu ortaya çıktı.

grinin-elli-tonu-serisi18 ila 24 Yaş Arasındaki Genç Kadınların Psikolojisi Etkileniyor

Geçen aylarda filmi de yapılan ve dünyada geniş bir okuyucu kitlesine sahip E.L. James’in Fifty Shades of Grey/ Grinin Elli Tonu adlı roman serisinin tamamını okuyan kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, 18 ila 24 yaşındaki kadınlar birden fazla partner sahibi olmaya ve aşırı içki içmeye yatkın.

Araştırmada Grinin Elli Tonu’nun genç kadınların psikolojisi üzerinde etkisi olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar, romanı okuyan kadınların, okumayanlara göre yeme bozukluğu işaretleri gösterme ve sözlü şiddet uygulayan partnerlerle birlikte olmaları ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.

Michigan Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacı Amy Bonomi, “Eğer kadınlar romanı okumadan önce yeme bozuklukları yaşıyorsa, Grinin Elli Tonu’nu okumak bu semptomları yineler ve bununla bağlantılı olan travmayı kötüleştirebilir. Aynı şekilde, eğer romanı araştırmamızda ortaya çıkan sağlık sorunlarını yaşamadan önce okumuşlarsa, kitabın bu davranışların başlangıcını etkilemiş olması muhtemel” sözleriyle araştırma sonuçlarını yorumladı.

İçki İçme Olasığını Arttırıyor

18 ila 24 yaş arasındaki 650 kadınla çalışan araştırmacılar, romanı okuyanlarla okumayanları karşılaştırmış. Buna göre, serinin ilk romanını okuyanların, kendilerine bağıran veya hakaret eden partnerlere sahip olma ihtimali okumayanlardan yüzde 25 daha fazla. Serinin tamamını okuyanların aşırı içki içme olasılığı, okumayanlara göre yüzde 65; hayatları boyunca beş veya daha fazla partnerle birlikte olma ihtimalleri ise yüzde 63 oranında daha fazla.

Journal of Women’s Health dergisinde yayımlanan araştırma, roman serisiyle sağlık sorunları arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışma olma özelliğini taşıyor. Araştırmanın tartışma yaratması bekleniyor.

2015’te vizyona girecek olan “Grinin Elli Tonu” adlı filmin fragmanı;

1 thought on “GRİNİN ELLİ TONU’NU OKUYAN KADINLARA BİR HALLER OLUYOR!

Yorum Yapmasam Olmaz :)