2023/09/21

Ve Güneşi Göremedi Şafak

Ve hiç beklenmedik bir şekilde Şafak görünüyor kapıda. Üzerinde yarısı is olmuş beyaz uzun dantel bir elbise var, elinde bir tabanca, havaya bir el ateş ediyor.
–Alıntı
ve-gunesi-goremedi-safak
Evet aynen böyle masalsı bir hikaye bu. Ve en yakıcı, en çok hissettiğimiz, kimimizin kolayca aştığı kimimizin yıllarca denese de içindeki acısını atamadığı, insanı içten çürüten bir duygu’dan “Ayrılık”tan bahsediyor. Gazeteci-Yazar Dr. Yazgülü Aldoğan’nın  “Kiralık Adam”dan sonra piyasaya çıka ikinci romanı. Kiralık Adam’ı ayrı bir yorum yazısında ele almayı düşünüyorum.
Hepimiz ayrılık acısını yaşadık, en azından çoğumuz. Yazar 30’lu yaşlarında genç bir kadın olan Şafak’ın gözünden aşk acısını anlatıyor. Kahramanın önce acıyla şoka uğradığı, sonra dibe batmaya başladığı, ardından suçlu arayıp sonunda kendini suçladığı, yüzeye çıkmak için çırpınışlarını, soğuk bedenlere çarpa çarpa iyileşmeye çalıştığı ruh hallerini, depresyonunu, sonunda gerçek aşkı buldum derken yaptığı yanlışların kendince bedelini ödediği an’a kadar alıp götürüyor. Hayatınıza dokunan karelerle sizde anılarınıza doğru yola çıkıyorsunuz. OkurkenEvet, bende aynen böyle hissetmiştim.” Dedirten o kadar an var ki…
 
Kısaca hikaye’den bahsedersem;  2 yılı aşkın süredir birlikte yaşayan ve mutlu olan (mutlu olduklarını zanneden) Şafak ile Nejat, Nejat’ın bir not ile Şafak’ı bir neden göstermeden terk etmesiyle başlıyor. Şafak’ın Nejat’ın terk etmesinden dolayı kendini suçlamasını, kafasını toplamak için gittiği deniz kenarında ıssız bir evi, orda karşılaştığı onun gibi yaralı genç adam, sebeplerini araştırmasını, kendine gelememesi ve Nejat’ın onu bir kadın için değil onun en yakın arkadaşı “Tolga” için terk etmiş olduğu gerçeği ile yüzleşmesini santim santim okucuya yaşatıyor. Başladığı yerde biten bir aşk değil ayrılık hikayesi bu.
 
Hep deriz ya ayrılık ölümden beter!
 
Genelde kişiler üzerinde, kişilik özelliklerinde özenle durulmuş. Çok fazla mekan ayrıntısına girilmemiş. Daha çok ayrılığın acısına ve zaman içindeki ruh durumlarını mercek altına alınmış. Kolay okunan,yalın bir dil ile anlatılan konusu bir o kadar basit fakat aynı zamanda bir o kadar da gerçekçi bir roman. O kadar gerçekçi bir roman ki elinizden düşmüyor ve 2 gün içerisinde bitiyorsunuz. Çünkü Şafak’ta sizden çok fazla var, hatta bazen o siz oluyorsunuz. Yazarında da dediği gibi “Çünkü bu sizin hikâyeniz…”

Yazarı merak edenler için; http://yazgulualdogan.com
(Ve Güneşi Göremedi Şafak – Yazgülü Aldoğan – Alfa Yayınları – Sf:164)
 
Gizem Sakallı
gzmskll88@gmail.com
 

2 thoughts on “GÜNEŞİ GÖREMEYEN DUYGU “ AŞK ACISI”

Yorum Yapmasam Olmaz :)