2023/01/27

ba- Disiplinlerarası Sanat Topluluğu’nun “Hafızasını Kaybeden Müzeden Bir Traktöre Mektuplar” adlı oyunu 28 Mart Salı günü garajistanbul’da sahne alıyor.

“Bellek” , “Yas”, “Kayıp” ve “Aile” gibi konuları işleyen oyun, Nilay Erdönmez’in tek kişilik muhteşem performansı ile 25 Ekim 2016’da seyircilerle buluştuğu ilk günden bu yana seyirciyi sahnenin içine çekmeye devam ediyor.

Oyun; Genç bir kadına ailesinin farklı kuşaklarından arta kalan eşyaların, seslerin, fotoğrafların ve mektupların değişik şekillerde sürekli karşısına çıkarak onu rahatsız etmesi ve geçmişiyle hesaplaşmasını konu alıyor.

Geçmişi ile yüzleşen genç kadın, kendisine kalan objelerin yası ile bir kenara çekilirken, geçmişinin bir kenarında duran ama kendisinin yeni keşfettiği şeylerle de bir dostluk öyküsünün izini sürer.

Seyirciyi pür dikkat izlettiren oyun, duyularmızı çağrışımsal sesler ve Nilay Erdönmez’in replikleri ile kontrol altına alırken, sahnedeki dekor, dar bir fanusa adeta can vererek sanki bir sinema, bir müze, bir ev ya da bir caddeymişiz gibi hayal gücümüzü zorluyor.

“Girişi küçük bir bahçeye açılan bir evde kalıyoruz burada. Üst kattaki komşularımız çok yardımcı oluyorlar. Annemi yalnız bırakamıyoruz evde, bazen onlara emanet ediyoruz.”

“Ben iyiyim, Paris’e ilk gittiğim gibi değil, kendimi idare edebiliyorum. Türkiye’den gelen bir öğretmen arkadaşımız çok yardımcı oluyor. Haberlerini bekliyorum.”

Ferdi Çetin’in yazdığı, konsept ve yönetmenliğini Yusuf Demirkol’un üstlendiği oyunda Nilay Erdönmez’in tek kişilik performansına sesiyle Turan Özdemir eşlik ediyor.

“Hafızasını Kaybeden Müzeden Bir Traktöre Mektuplar”  28 Mart günü saat 20.30’da garajistanbul’da seyirciyle buluşuyor.

Metin: FERDİ ÇETİN

Konsept ve Yönetmen: YUSUF DEMİRKOL

Oyuncu: NİLAY ERDÖNMEZ

Üst Ses: TURAN ÖZDEMİR

Majyaj: FİLİZ ESEN

Proje Asistanları: ÇETİN KARAGÖZ, SERCAN CAN

Web: http://ba-bel.org , http://garajistanbul.org

Biletler biletix‘te..

 

Yorum Yapmasam Olmaz :)