2023/03/21

Bülbülü Öldürmek” romanı ile Amerikan edebiyatının önemli yazarları arasında yer alan Amerikalı yazarı Harper Lee, 55 yıl aradan sonra ikinci romanını yayımlayacak.

harper-lee-george-bush

Pulitzer ödüllü yazar Harper Lee ‘nin 50’li yıllarda yazdığı ancak bugüne kadar yayımlamadığı “Go Set a Watchman” adlı kitabın 14 Temmuz’da Harper Collins Yayınevi’nden piyasa çıkacağı bilgisi verildi.

Kitabın ilk basımının Amerika’da 2 milyon kopya olarak yapılmasının planlandığı, farklı bir yayınevi tarafından İngiltere’de de kitabın yayımlanacağı belirtildi.

Kitabın ilk günkü hali ile yazıldığı gibi basılacağını ifade eden yayınevi , Go Set a Watchman‘in e-kitap olarak da çıkacağı kaydedildi.

Harper Collins’in açıklamasına göre, 88 yaşındaki Harper Lee, ikinci romanının hikayesini, “Go Set a Watchman, Bülbülü Öldürmek’in kahramanı Scout’u yetişkin bir kadın olarak karakterize ediyor. Editörüm, Scout’un çocukluğundan hatırladıklarından çok etkilendiği için beni genç Scout’un bakış açısından bir roman yazmaya ikna etmişti. İlk kez roman yazıyordum, bu nedenle denileni yaptım” ifadesiyle anlattı.

Kitabın orijinal kopyasının hala var olduğunu bilmediğini, kayıp olduğunu sandığını belirten Lee, arkadaşı ve avukatı Tonja Carter’ın kitabı bulması üzerine çok şaşırdığını ve sevindiğini söyledi.

bulbulu-oldurmek-harper-leeGo Set A Watchman

Geçen kış müsveddeleri bulunan ve Bülbülü Öldürmek kitabının devamı niteliğinde olan “Go Set a Watchman” 304 sayfa ve Harper Lee’nin 55 yıl aradan sonra çıkarttığı ilk kitap olacak.

Roman, Bülbülü Öldürmek kitabından yaklaşık 20 yıl sonra yani ABD’de yurttaşlık hakları hareketinin yükselmeye başladığı, 1950’li yılların ortalarında geçiyor.

Alabama doğumlu yazar Harper Lee’nin 11 Temmuz 1960’ta yayımlanan Bülbülü Öldürmek romanı çok beğenilmiş ve satış rekorları kırmıştı. Yazarına 1961 yılı Pulitzer Edebiyat Ödülünü getiren roman 1962 yılında filme çekildi. Filmin başrol oyuncusu Gregory Peck en iyi erkek oyuncu Oscar’ını almış, film de en iyi senaryo Oscar’ı ödülüne layık görülmüştü.

Yorum Yapmasam Olmaz :)