2023/03/29

Çok kültürlü yaşam dergisi olarak tanımlanan Paros, 3. Yaşını, sanatseverlere armağan ettiği, Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu Sismanoglio Megaro binasında sergilenecek olan muhteşem bir sergiyle kutluyor.

Tuvalleri ile izleyiciyi büyülü bir atmosfere sürükleyen, özgün üslubu ile dünya piyasalarının önde gelen koleksiyonerlerinin favori isimleri arasına adını yazdıran, fantastik resimleriyle ünlü  Ermenistanlı ressam Tigran Petrosian, Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki Yunanistan Başkonsolosluğu Sismanoglio Megaro binası’nda 30 Eylül- 12 Ekim tarihleri arasında, küratörlüğünü Mayda Saris’in üstlendiği bir sergi ile sanatseverlerle buluşuyor. “Hayat Bir Tiyatro Sahnesi” başlıklı sergisinde, sanatçının 25’i aşkın seçkin eseri yer alıyor. 30 Eylül Salı akşamı saat 18.00’de Sismanoglio Megaro’da açılışı gerçekleşecek sergide Paros’un 3.yaş kutlaması da yapılacak.

 tigran-petrosian-Maskeli_Balo

Sanat Eleştirmeni Manuel Baghdasarian, Petrosian’ın tuallerini :

“Zamanlarımız rüzgar gibi değişmekte, modern ve esnek bir hal almaktalar… Modellendirilmiş insan beynini, etkin bir şekilde ifade etmek için gerekli önkoşullara baktığımızda kendimizi, çoğunlukla kozmik bir kılavuza gereksinim duyacağımız çıkmazlarda buluruz.

Bu kılavuzlara, Tigran Petrosian’ın yaratıcı laboratuarında rastlıyabilir ve onlarla temasa da geçebiliriz. Tigran paralel dünyaların değişimlerini tüm zamanlarda doğrulayan bazı yaratıkların, yaşamlarına tanıklık eder. Tüm bunlar, karmaşık olmaktan öte, çekicidir. Evrensel ve ebedi değerleri anlatır. Tigran yaşamının kitabını, tam da gördüğü gibi yazmıştır.”

şeklinde yorumlamaktadır.

Sanatseverlerin kaçırmaması gereken sergi hakkında ayrınılı bilgiyi,

http://www.mfa.gr.

http://www.paros.com.tr

adreslerinden elde edebilirsiniz.

 Yorum Yapmasam Olmaz :)