2023/01/26

aldatmak-paulo-coelhoPaulo Coelho’nun son romanından bahsediyorum: Aldatmak. İlk bakışta sadece bir kadının kocasını veya sevgilisini aldatması olayını anlatan basit bir kitap olarak algılayabilirsiniz. Ama aldanmayın. Bundan çok daha ötesi…Bir kadının kimlik arayışının, daha doğrusu hayatın özünü arayışının gerçekçi bir hikayesini anlatıyor bizlere Paulo. Şahsen Paulo Coelho’nun kitaplarını çok severim. Genelde; bir kadının veya adamın kendini arayış, hakikatı arayış, kendi olma hikayesini anlatır. Ruhsal ve kişisel gelişim mesajlarını romanına harmanlar. Kişisel gelişim kitabı arıyorsanız yolunuzu kaybettiyseniz sıkıcı ve öğüt veren bir kişisel gelişim kitabından ziyade Paulo Coelho’nun kitaplarını tavsiye ederim. Çünkü en iyi kişisel gelişim kitabı romanın içindeki karakterlerin hayatıdır. Kendimizden bir parça bulduğumuz, ya evet! Ben de tam böyle hissediyorum işte dediğimiz gerçek duygulardan.

İnsan kendisini aldatabilir mi? Bence kendi hariç herkesi aldatabilir. Eşini, sevgilisini, arkadaşını, çocuğunu, patronunu, gıcık olduğu kadını, kıskandığı adamı aldatabilir ama kendini aldatamaz. Çünkü karanlık çöktüğünde tüm o aldatmalarının hesabını kendi içinde yaşar, hesabı aslında kendine verir…Kendi kalbine, vicdanına… Bu kitap; Cenevre’de yaşayan 31 yaşındaki evli ve iki çocuklu Linda’nın kendini arayış, kendi içindeki karanlık ve aydınlık yanları keşfediş hikayesini anlatıyor.

Cenevre’nin soğuk, sert, kurallı ve mükemmel yaşam tarzının ortasında aslında insanların çok da mükemmel olmadıklarını keşfetmeye çalışan cesaretli bir kadın. Herkesin içinde hem aydınlık hem de karanlık yanlar vardır. Debbie Ford’un Işığı Arayanların Karanlık Yanı kitabında anlattığı gibi hepimizin içinde bir katil, sübyancı, kıskanç, ateist, lezbiyen, vurdumduymaz ve daha sayamayacağım ama genellikle ben öyle değilim diyerek reddettiğimiz pek çok duygu vardır. Ve o duyguları reddettikçe o duygular zamanı geldiğinde kendilerini fark ettirmek adına daha şiddetle uyaracaklardır sizi. Ama bir kez onları kabul ettiğinizde o zaman sizin üzerinizde herhangi bir etkileri kalmayacaktır. Bizler 3 boyutlu dualitenin olduğu bir dünyada yaşıyoruz.

Eros-ve-Psykhe

Dualitenin olduğu yerde zıtlık vardır. İyi- kötü, güzel-çirkin.. Yani hepimizin içinde iki ses vardır; karanlık /ego dediğimiz ses bir de aydınlık/ sevgi dolu ses. Bazen birini bazen diğerini dinleriz. Örneğin; her insanın mutsuz olmayı seven mutsuzluktan beslenen bir Ben’i vardır, bir de her şeyi pozitif gören sevgi dolu bir Ben’i vardır. O mutsuz olmayı seven Ben’i kabullenmediğimiz zaman, o ben bir şekilde bizlere kendini depresyon, hüzün, bunalım vb. şeklinde kendini gösterir. Çünkü; o da biziz ama o parçamızı reddediyoruz. O da kendini bize göstermeye çalışıyor. Linda’nın da yaşadığı buydu aslında.

paulo_coelho_aldatmakKendi mükemmel hayatının, mükemmel kocasının, mükemmel ailesinin, mükemmel Ben’lerine o kadar tutunmuştu ki kendi içinde kendini ifade etmek isteyen diğer Ben’lerini yok saymıştı. Macera yaşamak isteyen Ben’ini, hayatı sorgulayan Ben’ini, Aşkı ve tutkuyu tekrar yaşamak isteyen Ben’ini, toplumun kurallarını hiçe sayan özgür olmak isteyen Ben’ini ….Mutsuzluk ve depresyonla ortaya çıkan bu duygularıyla yüzleşmesini, toplum kurallarını hiçe sayarak eşini aldatmasını ve bunun kendi içinde hissettirdiği duyguları, kısacası bir kadının kendi duygu fırtınalarıyla yüzleşmesini sizden biriymiş gibi anlatıyor. Bu kitabı okumak için illa evli, illa birini aldatmış veya aldatılmış olmanız gerekmiyor, Linda’nın yaşadığı duyguları okudukça aslında kendinizi aynalamış olacaksınız. Arayışları içinde oraya buraya saldıran ve çare arayan Linda ile çözümün hiçbir psikiyatristin, psikologun, şamanın veya başka birinin elinde olmadığını tek çözümün ve tek öğretmenin kendiniz, kendi kalbiniz yani “Sevgi” olduğunu öğreneceksiniz.  Zaten hepimiz çok derinlerde hayatın anlamını aramıyor muyuz?

“Arada bir kendini geceye bırak, yıldızlara bakıp sonsuzluğun verdiği hisle mest olmaya çalış. Gece de kendine has büyüleriyle, aydınlığa uzanan yollardan biridir. Tıpkı karanlık kuyunun dibinde susuzluğu dindiren suyu barındırdığı gibi, gizemiyle bizi Tanrı’ya yakınlaştıran gece de gölgeleri arasında ruhumuzu tutuşturan alevi gizler.”  Aldatmak– Syf 159

Gizem Sakallı

 

1 thought on “HEPİMİZ HAYATIN ANLAMINI ARAMIYOR MUYUZ?

  1. Harika bir başlık. Evet hayatın anlamı hep düşünmeye değer.Coelho’nun kaleminden çıkan bu eseri mutlaka okumak gerek.Bu güzel değerlendirme için teşekkürler.

Yorum Yapmasam Olmaz :)