2023/01/26

SAVAŞIN ASKER KADINLARI

Hiç düşündünüz mü savaş, soykırım gibi insan eliyle yaratılan felaketlerin aktörlerinin  kadınlar olabileceğini ? Savaşanlar erkektir, savaşları çıkaran yöneticiler de keza erkektir. Bu durum tarihte de böyleydi ve şimdi de değişen pek bir şey yok. Kadınlar ve çocuklar masum sivillerdir ha keza. Bu olgu hepimizin zihninde böyle yerleşmiş, artık bir inanç halini almıştır.

hitler-almanyasi-kadinlar-ve-cocuklar

Geçenlerde bir internet sitesinde karşılaştığım fotoğraf beni “ kadın ve savaş “ konusunu sorgulamaya itti. Malumunuz tüm dünyanın görmezden geldiği bir soykırım da çağımızda Filistin topraklarında, İsrail eliyle yaşanıyor. Site bir haber sitesiydi ve savaşla ilgili haber ve fotoğraflar yer alıyordu. Bir yanda bombalara hedef olmuş insanlar, çocuklar ve hatta bebekler.. Ve diğer yandan elinde kalaşnikof silahıyla asker elbiseleri içinde zafer pozu veren bir kadın. Bilindiği üzere İsrail’de kadınlar da asker olabiliyor ancak yüzündeki zafer ifadesini görünce, “ Bu bir kadın olamaz ” dedim kendi kendime. Savaşın kadınları hep mazlumdur, ellerinde bıçakla gezerler bazen, düşman askeri saldırdığında kendini öldürüp mezalimden kurtulmak için. Oysa durum düşündüğüm gibi değilmiş.

hitlerin-sirret-kadinlari-hitlers-furies-wendy-lower

Kadınların sanıldığı kadar naif ve masum olmadığını gösterense, Koton Kitap etiketiyle basılan Hitler’in Şirret Kadınları adlı araştırma, belgesel- roman… Kitap, bizi fotoğraf ve belgelerle, Hitler dönemi soykırımında aktif rol oynayan kadınların hayatlarına götürüyor. Claremont Mckenna Üniversitesi Tarih Profesörü, araştırmacı yazar Wendy Lower, soykırımın kadın faillerinin rolü üzerinehitlerin-sirret-kadinlari-Wendy-Lower ürpetici gerçekliğiyle şaşırtan bir roman kaleme almış.

Yahudi Soykırımı tarihine, uzun zaman önce yapılması gereken harikulade bir ilave, soykırım ve kadın araştırmaları tarihinde bir dönüm noktası olarak nitelendirilen kitap, aynı zamanda bir ilk olma özelliği taşıyor. Führer’e bağlılıkları yüzünden Alman işgali altındaki Avrupa’da meydana gelen ölümlerden sorumlu olan kadınların biyografilerini ele alan ve öncesinde değinilmemiş alanlara girmesi bakımından araştırmacılar için yeni bir yörünge olma niteliği taşıyor.irma-grese-hitlerin-sirret-kadinlari-olum-melegiLower, Nazi suçlarında kadınların sorumluluğu üzerine yazdığı kitabında, daha önceki araştırmaların aksine, yalnız toplama kamplarındaki kadın gardiyanlar üzerine değil, farklı meslek kollarından kadınların bu katliamda oynadığı rolü gözler önüne seriyor. Acımasızca öldürülen insanların trajedilerinde kadınların büyük rolü olduğunu öğrenmek her ne kadar okuyucuyu yaralasa da soykırım tarihi araştırmalarına yaptığı katkıyla yazar övgüyü hak ediyor.

“ …Nazi döneminde, Alman kadınlarının – amirlerine yaranma çabası, bir iş arkadaşı ya da arkadaşla yaşanan rekabet, işini kaybetme kaygısı, rahat bir villa ya da yeni bir elbise elde etmek gibi – duygusal tutkuları, maddi ihtiyaçları ve mesleki hırsları, Yahudilerin yaşayıp ölmelerinde belirleyici rol oynadı. Geçmişe bakıldığında kasıtlı Yahudi düşmanlığının yarattığı nefret ve sadizm karşısında bu endişeler, arzular ve hırslar küçük ve önemsiz görülerek kolayca bir kenara atılabilir. Ancak sıradan olanla muazzam olan birbirine karışmıştı… ”

Hande Yavşan Güvendik

 

1 thought on “HİTLER’İN ŞİRRET KADINLARI

Yorum Yapmasam Olmaz :)