HOLLYWOOD YILDIZI “GRETA GARBO SERGİSİ” PERA PALAS HOTEL’DE

1920’ler ve 1930’larda dünya sinemasına damgasını vuran Hollywood yıldızı Greta Garbo, doğumunun 111. yılını Pera Palace Hotel‘inde kutluyor.

 greta-garbo-2

Hollywood’un sessiz film döneminde ikonlaşan ve güzelliği ile göz dolduran aktrist Greta Garbo, 1924 yılında “Smolna’lı Odalık”  adlı projeyle geldiği İstanbul’a 92 yıl sonra bu sefer de sergisi ile geldi.

1905 yılında İsveç’te yoksul bir ailede dünyaya gelen ve asıl ismi Greta Lovise Gustafssonn olan ünlü aktrist, küçük yaşta babasını kaybetmesinin ardından para kazanmak için kasiyerlik ve modellik yapar. Daha sonraki yıllarda Stockholm Kraliyet Tiyatrosu’nda eğitim almaya başlayan güzel yıldız, 17 yaşına geldiğinde ise o yılların ünlü yönetmeni Mauritz Stiller tarafından keşfedilir.  Bu önemli tanışmadan sonra Greta Garbo adını alan yıldız oyuncu Gosta Berling Efsanesi ile ilk filminde rol alır. Ve hemen Hollywood’un en önemli yapıcımlarından MGM’in dikkatini çeker. İşte Greta Garbo’nun muhteşem kariyeri bu noktadan sonra başlar.

greta-garbo-istanbul-sultanahmetPera Palace Hotel 103 Numaralı Oda

Greta Garbo’nun 1920’li yıllarının başlarında Hollywood’a gidişi dünya medyasında geniş yer bulurken, Garbo, 2. filminin çekimleri için  ‘Smolna’lı Odalık’ adlı proje kapsamında henüz daha 19 yaşındayken İstanbul’a geldi.

Yönetmeni ile beraber Pera Palace Hotel’e yerleşen Greta Garbo, 103 numaralı odada tam 50 gün konakladı.

Greta Garbo İstanbul’da geçirdiği 50 gün boyunca çeşitli etkinliklere katıldı, Sultanahmet’te kültür turuna çıktı. Fakat ekonomik yetersizlik yüzünden ‘Smolna’lı Odalık’  filmi bir türlü çekilemedi.

Garbo, İstanbul’da büyük bir talihsizlik yaşamış olsa da bundan sonraki kariyeri inanılmaz bir noktaya ulaştı. Hollywood’da önce “Torrrent” filminde oynayan güzel yıldız daha sonra  “The Temptress” ve “Flesh and the Devil” (Ten ve Şeytan) adlı filmleriyle Hollywood’un aranan yıldızı oldu.

greta-garboHollywood’un en seksi oyuncuları arasında gösterilen Garbo1930-39 arası 14 film çevirirken, olağanüstü oyunculuğu ve güzelliğiyle çeşitli lakaplara layık görüldü : ‘Buzlar Kraliçesi’, ‘Fiyordların Sfenksi’, ‘Yüz’, ‘Kutsal Güzellik’, ‘Hollywood’un Mona Lisa’sı’.

Greta Garbo o kadar güzeldi ki sadece erkeklerin ilgi odağı olmakla kalmıyor, kadınların da ilgisini çekiyordu. 1932’de çevirdiği “Grand Hotel” filmindeki kadın rol arkadaşı Joan Crawford, onun için “Greta’yı gördüğümde dizlerim titrerdi. O kadar nefes kesiciydi ki… Sadece onun için lezbiyen olabilirdim” demişti.

Mezarım Oldu

Grata Garbo’nun en büyük hayal kırıklığı, İkinci Dünya Savaşı ortalarında, 1941’de çekilen ‘Two  Faced Woman adlı filmiydi. Film yoğun bir şekilde eleştirildi. Öyle ki o dönem 35 yaşında olan güzel yıldız, filmden “Mezarım oldu.” diye bahsetti. Greta Garbo bu olaydan o kadar çok etkilendi ki oyunculuğu bırakma kararı aldı ve New York’a taşındı. Hollywood yaşantısından o kadar çok bunalmıştı ki 3 kez Oscar’a aday gösterilmesine ve kendisine 1954’te Oscar Onur Ödülü verilmesi kararlaştırılmasına rağmen ödülünü almaya bile gitmedi.

greta-garbo-pera-palace-istanbul1990 yılında hayata veda eden ünlü Hollywood yıldızı Greta Garbo, ardında çok konuşulan filmler, etkileyici hikayeler ve sırlar bıraktı.

Pera Palace Hotel’deki Greta Garbo Sergisinde;

Pera Palace Hotel‘de Greta Garbo’nun 111’inci doğum günü vesilesiyle düzenlenen sergide, Türk sinemasının önde gelen isimlerinden Necip Sarıcı ile yayıncı ve koleksiyoner Şerif Antepli’nin uzun yıllarda oluşturdukları sinema koleksiyonlarından parçalar bulacaksınız.

Greta Garbo ile ilgili dönem dergileri, kitaplar, filatelik malzemeler, kartpostallar, posterler, LP’ler gibi orijinal materyallerin sunulacağı ‘Greta Garbo 92 Yıl Sonra Tekrar Pera Palace’ta’ sergisi 23-28 Eylül saat 10:00 – 18:00’de saatleri arasında Paşa Salonu’nda.

Kaynak: Hürriyet

Booking.com

Yorum Yapmasam Olmaz :)