2023/01/30

image-theatre

Çek Cumhuriyeti’nin efsanevi tiyatro topluluğu Image Theatre, sözsüz tiyatro ve kara tiyatroyu dansla buluşturdukları ‘The Best of Image’ adlı gösterilerini 20 Nisan’da Cemal Reşit Rey’e taşıyor.

Çek Cumhuriyetinin 23 yıllık efsanevi topluluğu Image Theatre, kara tiyatro tekniğiyle sundukları modern dans ve sözsüz tiyatro sanatını komik skeçler ve coşkulu dans performanslarıyla Türkiye’de sergileyecek. Bugüne kadar 8000’den fazla gösteriye imza atan ve milyonlarca izleyiciye ulaşan Image Theatre ekibi, 20 Nisan’da CRR’de 23 en iyi gösterilerinden seçmeleri sundukları performanslarıyla hem çocukları  hem de velilerini eğlendirecek.

Özel boyalarla ultraviyole ışınlarından yararlanılarak renklendirdikleri kostümleri kadar, dansları ve komik skeçleriyle de eğlenceli bir gösteri  yaratan ekip, 20 Nisan’da 15.00 ve 20.00’de 2 gösteri ile Cemal Reşit Rey’de olacak.

 IMAGE THEATRE 

Image Theatre grubu yaklaşık 23 yıl önce prodüktör Alexander Cihar ve sanat yönetmeni ve koreograf Eva Asterová tarafından kuruldu. Grup ilk olarak 6 kişi ile kurulmuştu. Image Theatre ekibi şimdilerde 60’dan fazla oyuncu, dansçı ve teknik ekibi bir araya getiriyor.

image-theatreImage Theatre 1992 yılından beri kendi ülkeleri Çek Cumhuriyeti’nde, Prag’ın en tarihi caddelerinden birinde Parízská caddesinde hemen hemen hergün 22 sezondur sahne alıyor.

Image Theatre, modern dans ve kara tiyatro tekniklerini buluşturuyor. Kara Tiyatro tekniği temelde “Siyah, siyah fonda görülmez” esasına dayanıyor. Peki bu esas ne demek oluyor? Eğeraktör ya da dansçı tamamen siyah giyinirse, izleyici onu görmüyor ve görünen nesnelerle ve renkli giyinen diğer oyuncularla ve dansçılarla hissettirmeden hareket edebiliyor. Böylelikle bu teknik çok sıradışı yaratıcılıklara imkân tanıyor. Bu etki kıyafetler ya da nesneler üzerindeki özel boyalardan gelen ultraviyole ışınlarla da destekleniyor.

 Bu haliyle topluluk 8000’den fazla gösteriye imza atarak 1.5 milyondan fazla seyirciye ulaşmış. Performanslar modern dans, sözsüz tiyatro ya da birbaşka deyişle pandomim ve kara tiyatroyu buluşturuyor. Image Theatre Prag sahnelerinde klasikleşirken, yurtdışından gelen misafirlerden de büyük ilgi görüyor. Bütün performanslar orijinal olarak ekibin yazarları tarafından hazırlanıyor.

Topluluk aynı zamanda dünyayı dolaşmaya da devam ediyor. Farklı tiyatro ve dans festivallerinin aranılan topluluklarından birine dönüşen ekip, Yunanistan, Kore, Hindistan, Hong Kong, Dubai,İsrail, Almanya, Belçika, İngiltere, Fransa, Portekiz, İtalya, Baltık ülkeleri, Rusya, Macaristan,Polonya, Slovakya gibi birçok ülkede büyük ilgiyle karşılanırken, şimdi 20 Nisan’da Türkiye’yi de ziyaret ediyor.

Image Theatre Istanbul’a kara tiyatronun en modern halini, dans ve sözsüz tiyatro ile birlikte getiriyor.  “The Best of Image” adını verdikleri ve geçmiş gösterileriyle son gösterilerinin en çok ilgi gören bölümlerini bir arada sahneleyen en iyi dans şovlarını ve en eğlenceli, komik  ve başarılı skeçleri Kara tiyatro yaklaşımıyla Türkiye’ye de getiriyor.

20 NİSAN 2013 –CRR – 15:00 / 20:00

Yorum Yapmasam Olmaz :)