İNGİLİZLER BU LİSTEDEN “EN İYİ POLİSİYE” KİTAPLARINI SEÇECEK

600 üyesi olan İngiliz Polisiye Yazarlarları Derneği yayımlanmış en iyi polisiye romanlarını en iyi polisiye yazarlarını ve en iyi polisiye serilerini seçecek.

Yayınlanan kısa listenin ilk 10’una Agatha Christie iki kitabıyla birlikte girerken Raymond Chandler da kısa listede Büyük Uyku ve Uzun Veda adlı romanlarıyla yer alıyor. Bunun yanısıra son zamanların hit romanları olan Stig Larsson’un Ejderha Dövmeli Kız’ına ya da Norveçli yazar Jo Nesbo’nun detektif romanlarına  listede yer verilmedi.

En iyi yazarlar arasında Thomas Harris..

Yazarlar arasında Kuzuların Sessizliği’nin yazarı Thomas Harris’e listede yer verilirken , İngiliz Polisiye Yazarları Derneği’nin başkanı ve Sister Agnes serisinin yazarı Alison Joseph, “Bugün bir yandan suç gerçeğinin nedenlerini, etkilerini incelerken bir yandan da soluk kesici hikâyeler yaratmaya devam eden yazarların türün sınırlarını genişlettiğini görüyoruz,” dedi.

15 yıl önce aynı derneğin yaptığı benzer bir soruşturma sonucunda Dorothy L. Sayers’ın The Nine Tailors adlı romanı Büyük Uyku’yu ve Wilkie Collins’in Aytaşı’nı geride bırakarak birinci olmuştu. En iyi yazar olarak ise Raymond Chandler seçilmişti.

Sonuçlar derneğin 60’ıncı yıl kutlamaları çerçevesinde 5 Kasım tarihinde açıklanacak.

En İyi Polisiye Roman Adayları

On-Beulah-Height-Reginald-HillOn Beulah Height –  Reginald Hill
Okuyucular 1998 tarihli romanda baş kahraman Dalziel’ı dehşet verici bir kaçırma olayında bulurken , Wall Street Journal’a göre “detektif kurmacasının kusursuzluğu barındırabileceğini kanıtlıyor”.

Buyuk-Uyku-(The-Big-Sleep)-Raymond-ChandlerBüyük Uyku (The Big Sleep) – Raymond Chandler
Ünlü detektif Philip Marlowe’un ilk ortaya çıktığı roman iki kısa hikâyenin birleştirilmesinden oluşuyor; Chandler yoğun seks ve pornografik içeriğinin hikâyenin barındırdığı birkaç açık ucu gizlediğini itiraf etmişti.

Roger Ackroyd Cinayeti (The Murder of Roger Ackroyd) – Agatha ChristieRoger-Ackroyd-Cinayeti-(The-Murder-of-Roger-Ackroyd)-Agatha-Christie
1926 tarihli bu Poirot romanı o zaman için tahmini zor sürpriziyle polisiyeye “güvenilmez anlatıcı” kavramını sokmuştu.

Baskervillelerin-Kopegi-(The-Hound-of-the-Baskervilles)-Arthur-Conan-DoyleBaskerville’lerin Köpeği (The Hound of the Baskervilles) – Arthur Conan Doyle
Dartmoor’u dahşete düşüren vahşi bir tazının anlatıldığı en ünlü Sherlock Holmes kitabı. Roman ilk kez 1901’de seri olarak yayımlanmıştı.

The Nine Tailors – Dorothy L SayersThe-Nine-Tailors-Dorothy-L-Sayers
Bu 1934 tarihli polisiye, Lord Peter Wimsey’in dokuzuncu vakasıydı. Ruth Rendell, Sayers’ın “buluş ve pratik çözüm konusunda büyük bir ustalık ve ayrıntılara olağanüstü bir dikkat” sergilediğini söylemişti.

Long-goodbye-raymond-chandlerUzun Veda (The Long Goodbye) – Raymond Chandler
Chandler bu romanı en iyi yapıtı olarak görüyordu. Sunday Times’a göre “Uzun Veda, diğerlerinin hâlâ ulaşmaya çalıştığı standartları oluşturan en büyük romanlardan biri”.

Doğu Ekspresinde Cinayet (Murder on the Orient Express) – Agatha ChristieDogu-Ekspresinde-Cinayet-(Murder-on-the-Orient-Express)-Agatha-Christie
Poirot lüks tren seferine 1934’te katıldı. Dorothy L. Sayers, romanı Daily Herald’da “olağanüstü ustalıkta bir hikâye” olarak övmüştü.

Kuzularin-Sessizligi-(The-Silence-of-the-Lambs)-Thomas-HarrisKuzuların Sessizliği (The Silence of the Lambs) – Thomas Harris
1988’de yayımlandığının hemen ertesinde hit konumuna yükselen muazzam etkileyici bir roman. Roald Dahl, kitabı “uzun süredir okuduğu en iyi kitap” olarak nitelemişti.

Gorky Park – Martin Cruz SmithGorky-Park-Martin-Cruz-Smith
Öğütücü Sovyet bürokrasisinin sabırlı detektif Arkadi Renko’nın gerçeği arayışı üzerinden ikna edici bir tasviri. Time kitabı “80’lerin gerilimi” olarak nitelemişti.

Aytasi-(The-Moonstone)-Wilkie-CollinsAytaşı (The Moonstone) – Wilkie Collins
1868 tarihli bu kitap, çalıntı bir elmasın zamandışı hikâyesini anlatıyor. T. S. Eliot’a göre “İngiliz detektif romanlarının ilki ve en iyisi”ydi. G. K. Chesterton da romanın hayranlarından biriydi.

Seri Olarak En İyi Polisiye Kısa Listesi
Sherlock Holmes; Arthur Conan Doyle
Adam Dalgliesh; P D James
Dalziel & Pascoe; Reginald Hill
Hercule Poirot; Agatha Christie
Morse; Colin Dexter
Philip Marlowe; Raymond Chandler
Rebus; Ian Rankin
Peter Wimsey; Dorothy L Sayers
Campion; Margery Allingham

En İyi Polisiye Yazarı Kısa listesi
Agatha Christie
Raymond Chandler
Arthur Conan Doyle
Reginald Hill
Dashiell Hammett
Dorothy L Sayers
Elmore Leonard
Georges Simenon
P. D. James
Ruth Rendell

Yorum Yapmasam Olmaz :)