İNGİLİZLER EN İYİ ÇOCUK KİTAPLARINI SEÇTİ

İngiltere’de Booktrust vakfının yaptığı ankete katılan 24 binden fazla çocuk okur 14 yaşından önce okunması gereken kitapları seçti.

“Harry Potter ve Felsefe Taşı” İngiltere’nin en çok tercih edilen çocuk kitabı seçildi. Listenin ikinci sırasında Suzanne Collins’in “Açlık Oyunları” yer alırken üçüncü sırayı Roald Dahl’ın “The BFG” adlı kitabı aldı.

daniel-radcliffe-read

Çocuk okur vakfı Booktrust  24 binden fazla çocuğun seçtiği ,14 yaşından önce okunması gereken favori kitapları açıkladı. Vakfın oluşturduğu listeden seçilen kitaplar, her biri çeşitli yaş yaş aralıklarına göre 25 kitaplık dört gruptan oluşuyordu.

0-5 yaş grubunda Aç Tırtıl ilk sırada yer alırken, 6-8 yaş grubunda Roald Dahl’ın The BFG’si birinci geldi. Listelerde genel olarak en popüler iki kitap ise sırasıyla 9-11 ve 12-14 kategorilerinde kazanan Harry Potter ve Felsefe Taşı’yla Açlık Oyunları oldu.

Daha genç okurlar arasında klasik hikâyeler ilgi görürken daha büyük yaş gruplarının filmi çekilen kitaplardan etkilendiği ortaya çıktı–ilk 10’daki kitapların dokuzu beyazperdeye uyarlanmış.

0-5 arası yaş grubuna yönelik 25 kitap arasında Laura Child’ın “I Will Not Ever Never Eat a Tomato” ve Judith Kerr’ün “The Tiger Who Came to Tea” adlı kitapları yer alırken, 6-8 arası yaş grubuna yönelik 25 kitap, Shaun Tan’ın “The Arrival”ı ve René Goscinny’nin Galyalı Asteriks’ini de içeriyor.

9-11 yaş grubu listesinde Frank Cottrell Boyce’un “Millions”, Clive King’in “The Dump” ve Michael Morpurgo’nun “Private Peaceful”; 12-14 yaş listesinde ise Neil Gaiman’ın Mezarlık Kitabı ve Philip Pullman’ın Kuzey Işıkları kitapları yer alıyor.

İşte Seçilen O Listede İlk 10 

1. Harry Potter ve Felsefe Taşı –  J. K. Rowling

2. Açlık Oyunları – Suzanne Collins

3. The BFG, Roald Dahl; resimleyen, Quentin Blake

4. Aç Tırtıl – Eric Carle

5. Winnie-the-Pooh, A. A. Milne; resimleyen, E. H. Shepherd

6. The Cat in the Hat – Dr Seuss

7. Yüzük Kardeşliği –  J. R. R. Tolkien

8. Örümcek Ağı – E. B. White

9. Kuzey Işıkları – Philip Pullman

10. Aslan, Cadı ve Dolap – C. S. Lewis.

Yorum Yapmasam Olmaz :)