2023/01/28

İngiltere’de pek çok ünlü romanın lise müfredatından çıkarılması büyük eleştirilere neden oldu. Bakan Gove’un bu kararına tepkiler yükseliyor.

fareler-ve-insanlar-john-steinbeckHarper Lee’nin Bülbülü Öldürmek, John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar’ı dâhil pek çok önemli eserin lise müfredatından çıkarılması, İngiltere’de Muhafazakâr Parti’nin eğitim alanında aldığı kararlara verilen yoğun eleştirilere bir yenisini daha ekledi. David Cameron kabinesinin eğitimden sorumlu bakanı Michael Gove’un, başta Amerikan edebiyatının başyapıtları olmak üzere modern edebiyatın birçok eserini müfredat dışında bırakması, edebiyat çevresinden yoğun itirazların gelmesine neden oldu.

Gove’un onayladığı ve cuma günü liselerin panolarına asılan yeni okuma listesinde Harper Lee’nin Bülbülü Öldürmek, John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar, Arthur Miller’ın Cadı Kazanı ve geçtiğimiz günlerde yitirdiğimiz Maya Angelou’nun otobiyografisi yer almıyor. Bunların yanı sıra Haruki Murakami, Chinua Achebe ve Chimamanda Ngozi Adiche gibi Afrikalı ve Asyalı yazarların da kitapları da müfredattan çıkarıldı.

1984-George-Orwellİngiliz Yazarlar Ön Planda
Yeni liste modern İngiliz edebiyatından geniş bir seçkiye sahip. George Orwell’ın Hayvan Çiftliği’nden William Golding’in Sineklerin Tanrısı’na, Kazuo Ishiguro’nın romanı Beni Asla Bırakma’dan Alan Bennett’in oyunu  The History Boys’a kadar  pek çok eser göze çarpıyor. Listede İngiliz klasikleri de es geçilmemiş. Charles Dickens’ın Büyük Umutlar,  Jane Austen’ın Gurur ve Önyargı ve Mary Shelley’nin Frankenstein’ı ilk göze çarpan kitaplardan.

Uygulamaya eleştiriler
Listenin açıklanmasının ardından yoğun bir eleştiri yağmuru da gecikmedi. Pedagoglar, bu değişikliğin genç İngilizlerin bakış açılarını daraltacağından dem vuruyor. Öte yandan edebiyat eleştirmeni, Oxford Üniversitesi emekli profesörlerinden John Carey uygulamayı, “Amerikan kitaplarını listeden çıkarmanın sebebinin ‘çünkü onlar İngiliz değil’ olması delilik” olarak yorumladı.

Michael Gove ise bu değişikliğin, İngiliz olmayan yazarları engellemek için olmadığını savunuyor. Gove’u destekleyen bazı eğitimciler de uygulamanın  standartları yükseltmek için olduğunu dile getiriyor.

Huffingtonpost

Yorum Yapmasam Olmaz :)