2023/01/25

Edebiyatın tedavi edici – sağaltıcı – bir işlevi olduğu varsayımına dayanan bir grup bilim insanı, roman okumanın  insan beynini geliştiren bir etmen olduğunu kanıtladı. Konuşmayı geliştirme de önemli katkılar sağlayan romanların, yorum gücünü artırdığı ve kelime dağarcığını geliştirdiği de tespit edildi.

Yapılan araştırmada, nitelikli romanların insan beynini geliştirip, sosyal bağları kuvvetlendirdiği ve duygusal zekayı geliştirerek kişiliği değiştirdiği saptandı. Toronto Üniversitesi Öğretim Üyesi Psikiyatrist Keith Oatley ve Ingrid Wickelgren tarafından yapılan araştırma, Scientific American dergisinde makale olarak yayınlandı. Makaleye göre, roman kahramanlarıyla özdeşleşme, hem hayal dünyasını zenginleştiriyor, hem de sosyal iletişimi güçlendirerek ilişki kurmayı kolaylaştırıyor. İyi bir roman, böylelikle insan beynini etkileyerek zekayı keskinleştiriyor ve insan davranışlarına ilişkin bilgiler de veriyor. Araştırmaya göre, insan beynini geliştiren on roman ve yazarları ise şöyle ;

1- Genç Werther’in Acıları / Johann Wolfgang von GoetheAll Posts

genc-werterin-acilari-goethe-

2- Aşk ve Gurur / Jane Austen

ask-ve-gurur-jane-austen

 

3- Kırmızı Leke (Kızıl Damga) / Nathaniel Hawthorne

Kizil-damga-kirmizi-leke-Nathaniel-Hawthorne

 

4- Madam Bovary / Gustave Flaubert

 

5- Middlemarch / George Eliot

middlemarch-george-eliot

6- Anna Karenina / Leo Tolstoy

anna-karanina-leo-tolstoy

 

7- Bayan Dalloway / Virginia Woolf

Bayan-Dalloway-Virginia-woolf

 

8- Sevgili (Sevilen) / Toni Morrison

sevgili-sevilen-toni-morrison1

 

 

9- UtançJohn Maxwell Coetzee

utanc-John-Maxwell-Coetzee

 

10- Gönülsüz Köktendinci / Mohsin Hamid

gonulsuz-kokdendinci-mohsin-hamid-elif-safak-sunumu

Hepsi bir döneme damgasını vuran klasik ve aynı zamanda özgün bu eserlerin günümüze en yakın tarihte yazılanı 2007’ de yayımlanan Mohsin Hamid’in ‘ Gönülsüz Köktendinci ’ romanı. Elif Şafak’ın “ Bu kitabı okumak lazım, tartışmak lazım ” dediği roman , “köktendinci” olmak zorundan kalan bir adamın yaşam hikayesini konu alıyor. Köktendinciliğin ne demek olduğunu da vurgulayan roman; Amerikan rüyasını gerçekleştirerek Amerika’da başarılı bir hayat kuran Pakistanlı bir gencin, 11 Eylül sonrası yaşadığı derin kimlik bunalımını sert bir uslupla anlatıyor. Hayykitap etiketiyle yayınlanan romanı okuduktan sonra sizde bıraktığı izlenimden bilim insanlarının bu araştırmasını daha iyi kavrayabileceğini düşünüyoruz.

Hande Yavşan Güvendik

 

 

 

3 thoughts on “İNSAN BEYNİNİ GELİŞTİREN 10 ROMAN

  1. “Utanç” ı çoktan beridir okumak istiyordum. Bu vesile ile alacağım hemen 🙂

  2. Bence bu listede mutlaka olması gereken bir kitap; Saf Suçun Eleştirisi –

    Michael Gregorio

Yorum Yapmasam Olmaz :)